Česky English

Úvodní stránka Družicová komunikace Jednodušší testování velkých antén

Jednodušší testování velkých antén

15.1.2014

Jednodušší testování velkých antén

Zařízení PAMS (Portable Antenna Measurement System) je nabízí řešení pro potíže, se kterými se potýkáme během testování velkých antén.

Antény rostou jak z hlediska rozměrů, tak z hlediska používaných frekvencí. To ovšem klade čím dál větší nároky na tradiční testovací zařízení. Přitom budovat nové zkušební haly nebo pohybovat velkými farmami antén či reflektorů je nesmírně náročné a drahé. Navíc je vyžadováno, aby testovací stavy byly schopné obsloužit čím dál větší kusy testovacího vybavení.

Aby odpověděla na tyto výzvy, rozhodla se firma Astrium GmbH za podpory programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunication Systems) pro zcela nový přístup. Vycházela z logiky, že pokud nelze dopravit anténu na testovací místo nebo testovací místo není dostatečně velké, tak prostě vezme testovací vybavení k anténě.

Výsledkem je právě systém PAMS (Portable Antenna Measurement System), který má podobu gondoly spouštěné z existujících jeřábů nacházejících se v blízkosti družice nebo montážní haly antén. Připravit ho je přitom možné během osmi hodin – a zhruba dvě hodiny zabere demontáž.

Přístup „jeřáb a gondola“ mění existující zařízení na úžasné měřící systémy s širokou paletou vlastností, které pokrývají současné i budoucí potřeby komunikačního sektoru družic. Flexibilní systém je též možné využít pro ověření funkce antény už během výrobního procesu nebo dokonce až na kosmodromu těsně před startem během závěrečné montáže a testování družice.

Stávající prototyp bude uvedený do provozu v demonstračním zařízení v Astrium Antenna Test Centre v německém Mnichově.

„PAMS představuje revoluci v oboru měření antén z bezprostřední blízkosti. S tímto novým systémem má nyní trh k dispozici řešení pro mnoho logistických problémů, se kterými se dosud setkával během testování a ověřování antén,“ uvádí inženýr ESA Massimiliano Simeoni.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Družicová komunikace   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.