Česky English

Úvodní stránka Družicová komunikace Družice Alphasat rozevřela svoji obří parabolu

Družice Alphasat rozevřela svoji obří parabolu

12.8.2013

Družice Alphasat rozevřela svoji obří parabolu

Alphasat, historicky největší evropská telekomunikační družice, dosáhla své předběžné pozice na geostacionární oběžné dráze a následně rozevřela svoji parabolickou anténu o průměru 11 metrů. Tím završila prvních deset dní ve vesmíru a provedla jeden ze závěrečných kroků před zahájením testovacího provozu.

Na svém dočasném místě zůstane několik následujících týdnů, zatímco bude organizace Inmarsat společně s ESA testovat její telekomunikační vybavení, hlavní i záložní systémy a kvarteto technologických experimentů ESA.

Během několika dní po startu bylo provedeno mnoho důležitých úkonů: dosažení geostacionární oběžné dráhy po oddělení od nosné rakety Ariane 5 a rozevření dvou čtyřdílných panelů slunečních baterií o celkovém rozpětí 40 metrů.

Panely se automaticky natáčejí za Sluncem, zatímco sofistikovaný stabilizační systém družice Alphasat udržuje její pozici vzhledem k Zemi.

Všechny tyto úkony byly provedeny pod dohledem týmu ze společnosti Astrium, která je hlavním kontraktorem Alphasatu, a řízeny provozovatelem satelitu, organizací Inmarsat. Společným a bezprecedentním úsilím byl tým podporovaný ESA a francouzskou kosmickou agenturou CNES stejně jako firmou Thales Alenia Space, která je zodpovědná za operace platformy Alphabus.

Družice Alphasat využívá letový model nové platformy. Řada Alphabus, která byla vyvinuta firmami Astrium a Thales Alenia Space na základě společného kontraktu ESA a CNES, je evropskou odpovědí na požadavky trhu po narůstajících kapacitách přenosových služeb.

Platforma Alphabus je určená pro mise, které potřebují až 22 kW výkonu a užitečné zařízení až dvě tuny. Coby výkonná víceúčelová platforma nabízí evropskému průmyslu bezprecedentní a unikátní pozici na globálním telekomunikačním trhu.

První z experimentálních zařízení ESA na palubě družice, které bylo aktivováno, bylo hvězdné čidlo Astro APS od Jena-Optronik. To měří přesnou pozici satelitu.

Družice Alphasat bude zařazena do flotily satelitů I-4 společnosti Inmarsat, která zajišťuje globální širokopásmovou konektivitu pro státní a soukromý sektor v pásmu L od roku 2009.

Nová družice s pokročilým telekomunikačním vybavením nové generace bude poskytovat mobilní satelitní komunikační kapacitu pro Evropu, Střední Východ a Afriku.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Družicová komunikace | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.