Česky English

Úvodní stránka Národní kontaktní bod Galileo Vybrané aktuality a články Upozornění pro média: pozvánka na účast při kosmickém testu systému Galileo

Upozornění pro média: pozvánka na účast při kosmickém testu systému Galileo

26.3.2012

Upozornění pro média: pozvánka na účast při kosmickém testu systému Galileo Zástupci médií jsou zváni, aby se zúčastnili zakončení testování na oběžné dráze první dvojice družic systému Galileo. K události dojde 29. března 2012 ve středisku ESA v Redu (Belgie).

Na této akci se budou moci zástupci médií dozvědět podrobnosti o celém programu Galileo stejně jako o jeho nejnovějším vývoji. A to přímo z úst zástupců ESA, Evropské komise a průmyslových partnerů.

První dvě operační družice systému Galileo se vydaly do vesmíru 21. října 2011. Od té doby byly intenzivně testovány, aby se ověřila funkčnost jejich sofistikovaných palubních zařízení. Hlavní důraz pak byl kladený na kvalitu všech deseti různých navigačních signálů, které jsou šířené ve třech rádiových pásmech.

Kampaň je řízena z Redu v Belgii, což je tradiční středisko ESA pro kontroly a zkoušky stavu telekomunikačních družic ESA po startu.

Jenomže Galileo je zcela nová třída evropských satelitů, takže středisko v Redu bylo nutné speciálně pro tuto událost vybavit.

Byla tu kromě jiného vybudována nová anténa o průměru dvaceti metrů, které je schopná přijímat navigační signál s přesností vyžadovanou v testech. Ten mimochodem putuje na Zemi z oběžné dráhy ve výšce 23 222 kilometrů.

Menší anténa pak slouží k testování jak družicové telemetrie, tak k vysílání povelů na satelity.

Vysílač v pásmu UHF zase vysílá simulovaná tísňová volání směrem ke družicím, čímž testuje scénáře, kdy bude operační systém Galileo předávat nouzové signály příslušným úřadům, aby se urychlilo vyhledávání a záchrana.

Zkušební přijímače stejné jako ty, které se nacházejí v Redu, budou rozmístěné i na dalších místech od okamžiku, kdy v roce 2014 zahájí Galileo svůj počáteční provoz.

Zatímco stanice v Redu je geografickým středem testování, zkušební kampaň je rozložena na celou Evropu i svět.

Družice jsou ovládány z řídícího střediska systému Galileo GCC (Galileo Control Centre) v Oberpfaffenhofenu nedaleko Mnichova (Německo). Druhá řídící středisko, ovšem zodpovědné za navigační zařízení, signál a služby, pak najdeme ve Fucinu (Itálie).

Celosvětová síť pozemních stanic pak mí za úkol neustále kontrolovat přesnost signálů vysílaných systémem Galileo: rozkládá se od tropické Nové Kaledonie po základnu Troll na ledovcovém vrcholu Antarktidy.

Nyní tedy končí vstupní „zdravotní prověrka“ satelitů, která dopadla na výtečnou. Bude tak přistoupeno k testování celosvětového pozemního segmentu systému Galileo – tedy alespoň té části, která je zatím v provozu.

Výsledky těchto testů mají nastavit úroveň kvality na celou plánovanou dvanáctiletou aktivní životnost družic. Stejně tak budou sloužit jako referenční vzorek pro zbytek satelitů Galileo, který bude následovat po nynějším prvním páru.

Současné aktivity jsou přitom součástí ověřovací fáze systému Galileo. Ta začala startem první dvojice družic systému a bude pokračovat po vypuštění druhého pár, s jehož startem se počítá na konci léta.

Jakmile budou ve vesmíru všechny čtyři družice a celá pozemní síť bude v operačním stavu, bude možné potvrdit, že Galileo pracuje přesně tak, jak bylo plánováno – a že je schopný plně spolupracovat s americkým systémem GPS.

Další družice Galileo se vydají do vesmíru v roce 2013. Kompletní čtrnáctisatelitová konstelace, která má umožnit nabízet úvodní navigační služby, pak bude nad našimi hlavami kroužit v roce 2014. Stance v Redu přitom bude všechny vypuštěné družice testovat před zařazením do celého systému.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.