Česky English

Úvodní stránka Národní kontaktní bod Galileo Vybrané aktuality a články Čtvrtá družice Galileo dorazila na kosmodrom ve Francouzské Guayaně

Čtvrtá družice Galileo dorazila na kosmodrom ve Francouzské Guayaně

22.8.2012

Čtvrtá družice Galileo dorazila na kosmodrom ve Francouzské Guayaně Další pár družic systému Galileo je opět pospolu: sešel se na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně, aby tu byl společně připravený pro start plánovaný na letošní podzim.

Čtvrtá letová družice Galileo dorazila na letiště Cayenne ve Francouzské Guayaně v pátek 17. srpna. Svoji cestu započala v továrně firmy Thales Alenia Space u Řím a jako dopravní prostředek použila letoun Iljušin.

Zapouzdřený v ochranném klimatizovaném kontejneru byl satelit dopravený do Guayanského kosmického střediska, aby zde doplnil třetí družici systému Galileo. Ta sem dorazila o deset dní dříve.

Tento třetí a čtvrtý satelit z řady Galileo IOV (In-Orbit Validation) budou vypuštěné na palubě nosné rakety Sojuz ST-B v průběhu října. Tento pár družic doplní první dvojici, která byla vypuštěna v loňském roce, na střední oběžné dráze ve výšce 23 222 kilometrů.

Pro tento evropský projekt přitom půjde o významný krok vpřed, protože bude zkompletována kosmická infrastruktura pro IOV fázi programu. Poprvé v historii bude možné stanovovat polohu jen s informacemi vysílanými družicemi Galileo.

Po fázi IOV bude následovat vypuštění dalších družic a rozšíření pozemního segmentu tak, aby bylo dosaženo „Plné operační kapacity“ (Full Operational Capability, FOC) a zahájení poskytování navigačních služeb.

Prvních 22 satelitů ze série FOC je v současné době montováno německou firmou OHB (zodpovědná je za vlastní platformu a finální integraci) a britskou Surrey Satellite Technology Ltd. (výrobce navigačních aparatur).

První čtyři družice Galileo IOV byly postavené konsorciem vedeným německou firmou EADS Astrium, kdy Astrium vyrobilo vlastní tělo družice a Astrium UK navigační zařízení.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.