Česky English

Úvodní stránka Národní kontaktní bod Galileo Vybrané aktuality a články Agentura pro evropský GNSS (GSA) oslavila své první výročí v Praze

Agentura pro evropský GNSS (GSA) oslavila své první výročí v Praze

12.9.2013

Agentura pro evropský GNSS (GSA) oslavila své první výročí v Praze

Premiér Jiří Rusnok a ministr dopravy Zdeněk Žák ve čtvrtek 12. září navštívili pražské sídlo Agentury pro evropský globální navigační družicový systém (GSA) u příležitosti jejího ročního působení v České republice. Prohlédli si sídlo agentury a její ředitel Carlo des Dorides je seznámil s jejími současnými i budoucími úkoly v oblasti družicové navigace a jejích aplikací.

Česká republika se pro působení GSA snaží vytvořit co nejlepší podmínky. Nabízí rozvinutou infrastrukturu v oblasti technického vysokého školství a tradici v kosmických aktivitách sahající až do 70. let. Jak na brífinku uvedl předseda vlády Jiří Rusnok, přesun Evropské agentury pro družicovou navigaci do Prahy proběhl úspěšně a potvrdilo se, že volba hlavního města České republiky jako sídla pro tuto instituci spravující systém Galileo byla správná.

„Neměli bychom zapomínat, že význam agentury GSA pro Českou republiku je důležitý dnes a ještě důležitější bude v blízké budoucnosti. S agenturou k nám přicházejí nejen peníze a pracovní příležitosti, ale také nejvyspělejší moderní technologie, na jejichž dalším rozvoji se stáváme aktivními účastníky. Už nyní české firmy vytvářejí velmi účinné aplikace pro dopravu. Praha a Česká republika má ale v souvislosti se sídlem GSA ještě jednu ambici, a to stát se budoucí centrálou inteligentní energetické evropské sítě,“ uvedl ministr dopravy Žák.

Česká vládní strategie konkurenceschopnosti kvůli příležitostem pro české firmy považuje kosmický průmysl jako jednu z nejperspektivnějších oblastí. Cílem vlády je, aby ČR dokázala plně využít příležitosti, které přítomnost GSA v Praze pro české hospodářství a výzkumná pracoviště otevírá. Agentura totiž představuje obrovský impuls pro český kosmický průmysl, který zvyšuje šance českých firem podílet se na evropských kosmických projektech a do ČR láká nové technologické firmy. „Skutečná práce začíná teď a je jen na nás, jestli využijeme všechny šance, které nám GSA nabízí,“ uzavřel vládní zmocněnec Karel Dobeš.

Videozáznam brífingu v Agentuře pro evropský GNSS (GSA) naleznete zde.

Odkaz na tiskovou zprávu vlády naleznete zde.

 

Ministr dopravy Zdeněk Žák a premiér Jiří Rusnok

 

Vládní zmocněnec pro spolupráci s GSA Karel Dobeš

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.