Česky English

Úvodní stránka ITS - Inteligentní dopravní systémy Událo se – Platforma pro plně autonomní vozidla, 28.4. 2017, Praha

Událo se – Platforma pro plně autonomní vozidla, 28.4. 2017, Praha

5.5.2017

Událo se – Platforma pro plně autonomní vozidla, 28.4. 2017, Praha

Dne 28. 4. 2017 se na Ministerstvu dopravy uskutečnilo 1. zasedání Platformy pro plně autonomní vozidla. Její vznik iniciovalo Ministerstva dopravy s cílem využít a integrovat snahy různých subjektů a zájmových skupin v České republice týkající se rozvoje oblasti autonomního řízení. Záměrem Ministerstva dopravy je vytvořit, na základě vzájemné diskuze a spolupráce v rámci této platformy, první vládní strategii týkající se rozvoje autonomního řízení silničních vozidel v České republice. Tato oblast se totiž zejména díky progresivnímu přístupu soukromého sektoru v Evropě a ve světě velmi dynamicky rozvíjí a v České republice, jejíž hospodářství je z velké části bezprostředně závislé na automobilovém průmyslu, tak musí ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru urychleně dojít k definici a k následně implementaci řady opatření, které pozici České republiky nejen udrží, ale i upevní.

Předseda Platformy pro plně autonomní řízení JUDr. Václav Kobera, ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a VaVaI, Ing. Martin Pichl, Ph.D, zástupce ředitele odboru a vedoucí Oddělení ITS a výzkumu a vývoje a další přednášející: Mgr. Zdeněk Petzl LL.M., výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP), prof. Ing. Tomáš Zelinka, CSc., Fakulta dopravní ČVUT, Ing. Jiří Pokorný, Škoda Auto, Dr. Ing. Pavel Vokál, Valeo, Ing. Ladislav Kuběna, VOP CZ, a Ing. Miroslav Štěpán, IDIADA CZ (zleva), foto:MD.

Problematika autonomního řízení je velmi komplexní a zasahuje do mnoha různorodých oborů. I proto je třeba se zaměřit jak na technické a technologické otázky, tak na otázky právní, legislativní, společenské či etické. Právě proto je i spektrum zapojených subjektů velmi široké. Platforma pro plně autonomní vozidla proto pro rozpracování jednotlivých aspektů dané problematiky má 5 pracovních skupin (PS1 – Právní aspekty, PS2 – Společenské a etické otázky, PS3 – Technologie autonomního řízení, PS4 – Dopravní, digitální infrastruktura, bezpečnost a prostorová data a PS5 – Pilotní ověřování a posuzování shody).

Účastníci 1. zasedání Platformy pro plně autonomní vozidla (Ministerstvo dopravy, 28. 4. 2017), foto: MD.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: ITS - Inteligentní dopravní systémy | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril