Česky English

Úvodní stránka ITS - Inteligentní dopravní systémy Koncepce výzkumu, vývoje a inovací v resortu dopravy do roku 2030

Koncepce výzkumu, vývoje a inovací v resortu dopravy do roku 2030

11.1.2019

Koncepce výzkumu, vývoje a inovací v resortu dopravy do roku 2030

Základním strategickým dokumentem pro oblast dopravního výzkumu, vývoje a inovací je Koncepce výzkumu, vývoje a inovací v resortu dopravy do roku 2030. Tento strategický rezortní dokument schválený ministrem dopravy v roce 2016 a aktualizovaný v roce 2018 určuje základní priority dopravního výzkumu, které jsou v souladu s národními strategie pro oblast výzkumu, vývoje a inovací a strategickými materiály z oblasti dopravy. Mezi tyto priority patří udržitelná doprava, interoperabilní doprava, bezpečná doprava, ekonomická doprava, inteligentní doprava a prostorová data v dopravě.

Koncepce se v první části zabývá výchozím stavem – mapuje hlavní národní a evropské dokumenty a zaměřuje se na oblasti, které jsou pro dopravní výzkum relevantní. Věnuje se základnímu popisu činností Centra dopravního výzkumu, které je veřejnou výzkumnou institucí zřízenou Ministerstvem dopravy zajišťující výzkumnou a expertní činnost v oblasti dopravního výzkumu. Koncepce jako východiska pro formulování cílů obsahuje také závěry provedené SWOT analýzy a foresightové analýzy.

Koncepce definuje dva hlavní cíle, a to rozvoj výše uvedených priorit stanovených Národní politikou výzkumu, vývoje a inovací na léta 2016-2020 a rozvoj mezinárodní spolupráce se zaměřením na evropskou spolupráci. K implementaci těchto cílů a dílčích priorit jsou pak stanoveny konkrétní nástroje a principy pro řízení a meziresortní spolupráci. Jako hlavní finanční nástroje koncepce identifikuje národní programy podpory výzkumu, vývoje a inovací realizované Technologickou agenturou ČR a dalšími poskytovateli, Evropské strukturální a investiční fondy a mezinárodní programy, a to především rámcové programy EU pro výzkum a inovace (Horizont 2020, Horizont Evropa). Zároveň zmiňuje potřebu vzniku samostatného programu pro podporu dopravního výzkumu a celkově větší koordinace priorit na národní a evropské úrovni.

Ke stažení: "Koncepce výzkumu, vývoje a inovací v resortu dopravy do roku 2030"

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: ITS - Inteligentní dopravní systémy | Aktuality | Věda a výzkum   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril