Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy Průmyslový den ESA k přípravě Galileo druhé generace

Průmyslový den ESA k přípravě Galileo druhé generace

11.1.2018

Průmyslový den ESA k přípravě Galileo druhé generace

Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s Evropskou komisí (EK) a agenturou GSA pořádají dne 24. ledna v nizozemském technologickém centru ESTEC průmyslový den o přípravě druhé generace systému Galileo (G2G). PREZENTACE KE STAŽENÍ

Příprava systému G2G začala již před lety v rámci programu ESA EGEP (European GNSS Evolution Programme) a od roku 2015 pokračuje v rámci programu HSNAV pod záštitou Horizont 2020. Za implementaci vývoje systému a technologií pro G2G je odpovědná ESA, tyto zakázky tedy najdete na portálu ESA EMITS, ačkoli jsou hrazeny z rozpočtu EU.

Počátek provozu prvních družic G2G se předpokládá od roku 2030. Kromě stanovení cílů a časového plánu pro přípravu systému G2G se průmyslový den zaměří na tzv. přechodnou sérii družic (Transition Batch Satellites), které budou svým vybavením stát na pomezí první a druhé generace. Tyto družice by měly nahrazovat družice první generace od roku 2025, kdy bude končit životnost nejstarších provozních kusů a bude třeba je něčím nahradit. Jelikož se tak stane již po 15 letech a tyto družice posléze budou mět pracovat po boku G2G, EK se rozhodla, že vytvoří přechodnou generaci družic, na které ozkouší některé potenciální nové technologie pro G2G. Nejde však pouze o upgrade samotných družic, ale systému jako celku. V roce 2018 budou zahájeny studie na G2G ve fázi B adresující systémové aktivity, pozemní i kosmický segment, nové kontrakty na vývoj technologií i samotné družice přechodné generace.

Záměrem je vyzkoušet některé nové technologie slibné pro použití na G2G, například větší platformu s elektrickým pohonem (EPS – Electrical Propulsion System) a životností 15 let, anténu s větším příkonem pro vysílání na frekvencích E1/E6 (o 4 dB) a na E5 (o 3 dB), možnosti vyzkoušet frekvenci E1D a laserové mezidružicové spojení (ISL – Inter-Satellite Link). Záměrem je také zajistit pro G2G druhého dodavatele kriticky důležitých komponent, pro získání větší flexibility a náhrady v případě neočekávaných situací u primárního dodavatele.

Existují 3 scénáře požadavků na podobu G2G. Scénář 1 nepředpokládá na družicích G2G téměř žádné změny oproti první generaci (ESA Core1), pouze maturaci existujících technologií. Scénář 2 předpokládá družice G2G s obdobnou platformou jako v první generaci, avšak s pokročilým a novým vybavením (ESA Core2a). Scénář 3 předpokládá družice s větší platformou a novým vybavením, srovnatelný s GPS třetí generace (ESA Core2b). Od roku 2018 začne G2G fáze B0 (8 měsíců) a následovat bude fáze B1 (10 měsíců), během nichž se mají požadavky na technické zadání upřesnit do té míry, že v červnu 2019 bude možné provést rozhodnutí, kterou variantu G2G vybrat, vyrobit a vypustit do vesmíru (výběrové řízení na fáze B2/C/D/E1).

Technologická konfigurace pro G2G bude klíčovou vstupní informací pro výrobu družic přechodné generace, jejich hrubé zadání však má být známo již po konci fáze G2G B0, zhruba v srpnu 2018. Nepředpokládá se však, že by družice přechodné generace byly identické s družicemi G2G. V případě, že by došlo k neúměrným zpožděním s rozhodnutím, jakou variantu G2G vybrat a vzniklo riziko, že se nepodaří vypustit družice přechodné generace včas a stávající konstelace nezajistí požadovanou kvalitu služeb, EK počítá se zahájením urychleného procurementu náhradních družic starého designu.

Účast na průmyslovém dni doporučujeme všem zájemcům z řad průmyslu, kteří se chtějí na přípravě druhé generace systému Galileo podílet. Výše uvedená časová data o fázích a milníkách vývoje G2G pochází ze situace na podzim 2017, je tedy možné, že na průmyslovém dni budou ze strany prezentujících aktualizovány směrem do budoucnosti.

Oficiální stránka akce: https://indico.esa.int/indico/event/230/

Povinná registrace: https://indico.esa.int/indico/event/230/registration/register#/register

PREZENTACE KE STAŽENÍ

Autor: Josef Šobra   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Agentura GSA | Evropská unie a vesmír | GNSS systémy | Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril