Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy GNSS mimo Evropu Čínský Beidou / Compass

Čínský navigační systém Beidou / Compass

Beidou stelites
(Image zdroj: Novinky o vesmíre)

Navigační systém Beidou (anglicky: Beidou Navigation System, fonetický přepis z mandarínštiny: běidou daoháng xìtong) anebo také Satelitní navigační a polohový systém Beidou (anglicky: Beidou Satellite Navigation and Positioning System, fonetický přepis z mandarínštiny: běidou wèixīng daoháng dìngwèi xìtong) je projekt Čínské lidové republiky s cílem vyvinout nezávislý družicový navigační systém. Systém byl přejmenován na Compass poté, co bylo rozhodnuto o změně konceptu z regionálního navigačního systému na globální.

Navigační systém Beidou je pojmenován po souhvězdí, jehož jméno v čínštině zní Beidou. Beidou doslova znamená "Severní Dou" a je tak pojmenována podle svého tvaru. Dou je totiž druh tradiční čínské nádoby používané pro měření množství zrní. Beidou je ekvivalentem souhvězdí v českém prostředí známé jako Velký vůz nebo Velká medvědice (Ursa major). V minulosti byla tato konstelace využívána v navigaci pro vyhledání "Severní hvězdy" Polárky (Polaris). Název Beidou pro družicový navigační systém je proto v tomto případě více než výstižný.

Historie

30.října 2000 byla na oběžnou dráhu vynesena družice Beidou 1A. Družice Beidou 1B následovala 20.prosince 2000, a následně Beidou 2A přišla na řadu 24.května 2003.

V září roku 2003 se Čína stala spolupracujícím státem na projektu Galileo. Čína přislíbila do tohoto projektu během nadcházejících let investovat něco přes 200 miliónů euro. Umístění těchto investic je však poměrně sporné.

Čína 2.listopadu 2006 oznámila, že od roku 2008 bude Beidou zdarma poskytovat určení polohy s přesností 10 metrů v rámci "základní služby" (Open service). Toto oznámení vyjádřilo nejen čínské budoucí plány s Beidou, ale také může být určitým znamením pro ostatní investory Galileo projektu.

Geostacionární družice čínského navigačního systému Beidou (podle představy umělce)

Současná technologie (Beidou 1)

Oproti systémům GPS, GLONASS a Galileo, které využívají družice pohybující se vzhledem k zemskému povrchu na střední oběžné dráze (tzv. MEO-Medium Earth Orbit), Beidou 1 používá geostacionární družice. To znamená, že systém nepotřebuje tolik družic jako např. GPS, ale také to znamená že signálem je pokryta pouze oblast nad kterou je družice nastálo umístěna. Beidou 1 je tedy v současné době funkční v oblasti vymezené těmito souřadnicemi: 70° až 140° východní délky a 5° až 55° severní šířky.

Pokud chce uživatel znát svoji pozici, procedura je zjednodušeně následující:

1. Zařízení uživatele vyšle signál směrem k družicím.
2. Družice přijmou signál.
3. Družice vyšlou informaci pozemní stanici. Informace má podobu přesného času, kdy družice přijaly signál od uživatele.
4. Pozemní stanice spočítá zeměpisnou šířku a délku uživatele.
5. Nadmořská výška je spočítána z digitálního modelu terénu.
6. Pozemní stanice vyšle 3D pozici družici.
7. Družice pošle informaci o pozici uživateli.

Uživatelské zařízení může posílat i přijímat krátké zprávy od pozemní stanice.

Budoucí plány (Beidou 2, Compass)

Družice Beidou 1A a 1B byly navrženy jako experimentální družice. Čína plánuje postavit zbývající družice, aby se Beidou stal globálním navigačním systémem.

Nový systém bude tvořen 35 družicemi, včetně pěti geostacionárních, které budou svým signálem pokrývat celou zeměkouli. Budou zajišťovány dva druhy služeb: bezplatná služba pro běžné uživatele a koncesovaná služba pro vojenské účely.

Bezplatná služba bude určovat polohu s přesností přibližně 10 metrů, družicové hodiny budou synchronizovány s přesností 50 ns, rychlost bude měřena s přesností 0.2 m/s.

Koncesovaná služba bude přesnější než bezplatná služba, bude moci být využita také pro komunikaci a bude uživatelům poskytovat informaci o stavu (statutu) systému.

Družice Beidou 2A je v současné době záložní družicí pro Beidou 1A nebo 1B, ale v budoucnu bude geostacionární družicí systému Beidou 2.

Další dvě družice systému Beidou 2 byly vypuštěny v první polovině roku 2007 (první v roce 2007, celkově čtvrtá, byla vypuštěna 3.2.2007 z kosmodromu Xichang). Čína v následujících letech plánuje pokračovat v experimentálních a přípravných pracích na systému Beidou 2.
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.