Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy GALILEO Vybrané aktuality a články Na startu jsou další družice Galileo

Na startu jsou další družice Galileo

3.9.2015

Na startu jsou další družice Galileo

Devátá a desátá evropská družice Galileo byly připojeny k adaptéru, na kterém budou umístěné během cesty na oběžnou dráhu – a který je pak ve stanoveném okamžiku uvolní.

Družice Galileo 9 a Galileo 10 jsou připravované na start na palubě rakety Sojuz ve 2:08 h GMT v pátek 11. září (4:08 středoevropského času, 23:08 času místního, ale to ještě 10. září) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Minulý týden byly obě družice – každá o hmotnosti 715 kg – natankované pohonnými látkami. Poté se dočkaly připojení k adaptéru.

Celá procedura proběhla ve dnech 27. a 28. srpna v přípravné budově 3SB přímo na kosmodromu. Aby se na poslední chvíli nevyskytla žádná nepříjemná překvapení, prošly obě družice zkouškou připojení k adaptérům „nasucho“ na samém počátku předstartovní kampaně v červenci.

Adaptér, který přesně „na míru“ dvojicím družic Galileo vyrábí pro společnost Arianespace firma Ruag Space Sweden, ponese satelity po dobu dopravy na střední oběžnou dráhu – celkem 3 hodiny 48 minut.

Jakmile horní stupeň Fregat dosáhne plánované kruhové dráhy ve výšce 23 222 km a sklonu k rovníku 57,394 stupně, přistoupí adaptér ke splnění své druhé kritické úlohy. A to k pyrotechnickému oddělení obou družic v opačných směrech.

Dalším důležitým krokem v předstartovní kampani nyní bude připojení družic i s adaptérem ke stupni Fregat. Ten dorazí do budovy 3SB v úterý 2. září: je přitom plně překontrolován a natankován.

Jakmile dojde ke spojení adaptéru nesoucím družice s horním stupněm Fregat, bude vše uzavřeno do aerodynamického krytu. Tím vznikne tzv. horní kompozit, který se následně připojí k již sestaveným třem spodním stupňům nosiče Sojuz ST-B. Ty skončí svoji práci 9 minut 24 sekund po startu. Mezi dvěma následujícími zážehy stupně Fregat bude 3 hodiny a 13 minut trvající fáze volného letu.

Předstartovní kampaň k současnému startu začala bezprostředně poté, co obě družice Galileo dorazily 24. července do Francouzské Guayany.

Před koncem letošního roku se mají dostat do vesmíru ještě dvě další družice Galileo. Jedna z nich dokončuje své testy v technickém středisku ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku. Druhá z nich už má všechny prověrky za sebou a čeká tak je na dopravu do Kourou, ke které má dojít ve druhé polovině října.

Kromě toho už do střediska ESTEC dorazila první exemplář z další série družic (Galileo 13) a nyní procházejí testem ve vakuové teplotní komoře. Další družice pak do ESTECu přijede v polovině září.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril