Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy GALILEO Vybrané aktuality a články Družice Galileo roztáhla svá křídla

Družice Galileo roztáhla svá křídla

29.8.2013

Družice Galileo roztáhla svá křídla V technickém středisku ESA ESTEC v Nizozemí dochází ke zkušebnímu rozložení panelů se slunečními bateriemi nejnovější družice Galileo. Pár slunečních baterií navigačního satelitu o rozměru 1 krát 5 m nese více než 2500 špičkových GaAs slunečních článků, které budou aparatuře dodávat energii během její plánované dvanáctileté životnosti.

Při zkušebním rozložení baterií je nutné vyvažovat je pomocí protizávaží, jinak by se delikátní rozkládací panely navržené pro fungování ve stavu beztíže zbortily v zemské gravitaci zásluhou zemské gravitace.

Protože čtyři družice ze série Galileo IOV (In-Orbit Validation) jsou už na oběžné dráze a toto je první ze zbývající části konstelace evropských navigačních družic.

Tyto družice řady FOC (Full Operational Capability) budou poskytovat stejné operační služby jako jejich předchůdci, ale byly postavené novým průmyslovým konsorciem: firma OHB v německých Brémách postavila vlastní konstrukci satelitu, zatímco britská Surrey Satellite Technology Ltd. z Guildfordu vytvořila navigační vybavení.

Zobrazená družice je první ze série 22 objednaných u OHB. Dorazila do technického střediska ESA ESTEC v Noordwijku v polovině května a ihned začala procházet sérií tvrdých testů. Během nich prošla simulovaným startem či kosmickými podmínkami: tyto zkoušky zajistily plnou připravenost družice na cestu do vesmíru.

První test provedený na družici po vyložení z kontejneru, byla testovací kampaň systémové kompatibility, během níž byl satelit ve spojení s řídicími středisky GCC (Galileo Control Centers) v Německu a Itálii a pozemními uživateli – tak jako by byl na oběžné dráze.

Sluneční baterie s třicetiprocentní účinností byly na družici instalovány koncem června poté, co sem byly dopraveny z firmy Dutch Space, která sídlí v nedalekém Leidenu.

Budoucí družice budou vybaveny slunečními bateriemi již během výroby v OHB před tím, než dorazí do ESTECu. U prvního satelitu ale byla využita příležitost, aby inženýři z Dutch Space mohli proškolit své partnery z OHB na této proceduře.

„Všech 22 družic ze série Galileo FOC je vyráběno a testováno v rámci sériové výroby, což je nový způsob produkce pro ESA,“ vysvětluje Jean-Claude Chiarini, který dohlíží na celou zakázku družic FOC pro ESA.

„Tento koncept zajistí v příštích letech plynulý proud družic z OHB do ESTECu a následně na kosmodrom v Kourou.“

„První čtyři absolvují kompletní ověřovací testování, které má potvrdit správnost koncepce. Následující satelity FOC projdou skrze akceptační testování, které se bude zaměřovat na kvalitu práce.“

Družice FOC, ačkoliv prakticky shodné jako předchůdci, jsou navržené s ohledem na sériovou výrobu. Bloková konstrukce nabízí snadný přístup k interním subsystémům pro případnou rychlou opravu nebo instalaci náhradní jednotky.

Další družice dorazí do ESTECu v průběhu srpna. Následně projde baterií simulací včetně vibračních a akustických testů stejně jako zkouškami ve vakuové komoře: tím si vyzkouší pobyt v prostředí bez atmosféry a teplotních extrémech kosmického prostředí.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril