Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy GALILEO Vybrané aktuality a články Družice Galileo procházejí předletovými testy

Družice Galileo procházejí předletovými testy

10.11.2013

Družice Galileo procházejí předletovými testy

Následující dvojice evropských družic Galileo je středem velmi nabitého programu v „technickém srdci“ ESA v Nizozemí. Jeho cílem je zajistit maximální možnou míru připravenosti zařízení na cestu do vesmíru.

První ze dvou družic je nyní uprostřed pětitýdenního testování ve vakuové a teplotní komoře, která má za cíl co nejvěrněji napodobit podmínky panující ve vesmíru.

Test probíhá uvnitř nerezové komory o průměru 4,5 m, která se jmenuje Phenix. Vnitřní část, nazývaná „teplotní stan“ má strany, které jsou ohřívané tak, aby simulovaly sluneční záření, nebo naopak chlazené pomocí kapalného dusíku tak, aby napodobovaly mráz bezslunečného vesmíru.

Zatímco první čtyři družice systému Galileo se již nacházejí ve vesmíru, testované modely jsou prvními dvěma z celkem 22 družic FOC (Full Operational Capability). Ty vyrábí firma OHB z Německa, přičemž navigační vybavení pro ně dodává britská Surrey Satellite Technology Ltd.

Druhá testovaná družice se přidala ke svému předchůdci v polovině srpna ve středisku ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Noordwijku. Jedná se o největší zařízení určené k testování družic v Evropě: má „pod jednou střechou“ k dispozici celou škálu simulátorů. Všechny jsou přitom v podmínkách špičkové čistoty.

Nově příchozí družice nejprve prošla skrze „test vlastností hmoty“ – měřením se zjišťovalo, zdali těžiště a hmotnost jsou v souladu s technickou specifikací.

Čím přesněji jsou tyto hodnoty známé, tím efektivněji může být řízena orientace družice na oběžné dráze s pomocí trysek. A díky úspornému režimu řízení se tak může prodloužit její aktivní životnost.

Mezitím její předchůdce opustil mnohem prostornější svět v Maxwellově testovací komoře. V ní stíněné zdi blokují veškerý vnější elektronický signál a „špičaté“ obložení vnitřního prostoru umožňuje testování elektromagnetické kompatibility.

Izolovaná v této komoře stejným způsobem jako by plavala nekonečným vesmírem, může být družice aktivována, a tím provedena kontrola veškerých systémů – zdali mohou pracovat bez vzájemné interference.

V září prošla druhá družice akustickými testy v LEAF (Large European Acoustic Facility), což je největší zvuková aparatura v Evropě. První satelit zde podstoupil zkoušky jen o několik týdnů dříve.

Kvarteto klaksonů je v této místnosti o šířce 11 metrů, hloubce 9 m a výšce 16,4 m vestavěno do zdí, přičemž průchodem dusíku skrze ně generuje hluk o síle více než 140 decibelů.

Akcelerometry na družici v takové chvíli hledají potenciálně nebezpečné vnitřní vibrace, které mohou být vyvolány zvukovými vlnami.

Následně je satelit roztřesený na vibračních stolech, čímž se simulují podmínky panující na raketě v průběhu startu.

Stovky senzorů sbíraly data jak ve chvíli, kdy byl satelit vystavený vibracím vertikálním, tak horizontálním.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril