Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy ESA udělí certifikát těm, kdo jako první vyzkoušeli navigaci Galileo

ESA udělí certifikát těm, kdo jako první vyzkoušeli navigaci Galileo

19.3.2014

ESA udělí certifikát těm, kdo jako první vyzkoušeli navigaci Galileo

Při příležitosti prvního výročí historického využití systému Galileo pro měření polohy hodlá ESA udělit certifikát skupinám, které zachytily signály ze čtyř družic na oběžných drahách, aby provedly své vlastní zaměření polohy.

První čtyři družice navigačního systému byly vypuštěny v letech 2011 a 12. Právě čtyři jsou přitom minimální množství potřebné pro přesné zaměření polohy.

Dne 12. března 2013 se pak kosmický a pozemní segment systému Galileo poprvé spojily, a tak vzniklo historické zaměření pozemní lokality – Navigační laboratoře v technickém středisku ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku.

Od tohoto okamžiku byla vytvořena celá generace navigačních zpráv, která umožnila plné testování zárodku systému Galileo. A to nejen na půdě ESA nebo jejích průmyslových partnerů, ale také jakoukoliv entitou s odpovídajícím způsobem upraveným přijímačem družicové navigace.

Tým Galileo v ESA se tak doslechl o navigačních měřeních provedených organizacemi a firmami v Evropě i mimo ni. K nejvzdálenějším patří měření provedená ve Vietnamu.

Rok se s rokem sešel a ESA chce ocenit průkopníky systému Galileo pamětními certifikáty, které obdrží prvních padesát entit se zdokumentovaným dosažením minulého nebo současného měření.

První služby systému Galileo by měly začít být poskytovány koncem letošního roku poté, co se na oběžnou dráhu vydají další družice.

Starty s dalšími satelity se uskuteční ve druhé polovině letošního roku, přičemž při každém vynese raketa Sojuz ST-B dvojici družic. Starty mají následovat jeden za druhým tak, aby bylo dosaženo vytvoření požadované konstelace.

Mnoho čipů v zařízeních satelitní navigace je už nyní z technického hlediska připraveno na Galileo, takže vlastně vyžadují jen softwarové aktualizace od výrobce, aby mohly začít využívat signál z družic Galileo společně s americkým GPS a dalšími mezinárodními navigačními systémy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: GNSS systémy | Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.