Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy EGNOS Vybrané aktuality a články Dopočítávání orbit navigačních družic

Dopočítávání orbit navigačních družic

4.9.2013

Dopočítávání orbit navigačních družic Navigační zařízení ESA, které se nachází ve středisku ESA ESOC v německém Darmstadtu propočítává a předpovídá s vysokou přesností parametry oběžných drah družic systémů GPS, Galileo a GLONASS (ruský navigační systém), a to v téměř reálném čase každých šest hodin. Tato data pak slouží ke zvyšování přesnosti satelitních navigačních systémů, čímž otevírají cestu k sofistikovanějším aplikacím a vědeckým výzkumům jako je celosvětové monitorování klimatu a sledování dlouhodobých změn v geologii Země.

Zařízení poskytuje produkty a služby pro evropské zákazníky jako je třeba organizace Eumetsat a pro celosvětové uživatele sdružené ve skupině IGNSS (International Global Navigation Satellite Systems).

Stěžejní aktivitou zařízení je počítání aktuálních drah a s velkou přesností odhadování budoucích orbitálních pozic pro americký satelitní systém GPS a nyní také pro evropský systém Galileo. Na základě těchto vypočítaných parametrů jsou pak každých patnáct minut uvolňovány korekce časů pro všechny aktivní družice v systému a pro všechny související pozemní přijímače.

Odchylka těchto dat je v řádu 3 cm, což odpovídá časové přesnosti 0,1 nanosekunda. Takováto přesná data tvoří jádro produktu Navigation Facility. Ten využívají evropští a mezinárodní zákazníci od národních meteorologických úřadů přes družicové operátory až po univerzity a výzkumné instituty.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril