Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy

GNSS - Global Navigation Satellite System

GNSS vystava
(Foto zdroj ESA)

GNSS  (Global Navigation Satellite System) - Globální družicový navigační systém je služba, umožňující za pomoci signálů z družic určování polohy s velkou přesností. Dalšími kritérii GNSS signálů jsou pak jejich aktuálnost v reálném čase, spojitost signálu a co nejširší pokrytí.

Aplikace využívající signály GNSS se uplatňují nejen v silniční, železniční, letecké a námořní dopravě, ale i v dalších oblastech jako jsou telekomunikace, geodézie, zemědělství, vyhledávání ložisek nerostných surovin a těžba, ekologické pozorování Země. Důležité je včasné předvídání možných přírodních kritických situací a katastrof a s tím spojená civilní bezpečnost na všech úrovních života společnosti.

Využívání možností GNSS je i silným impulsem pro ekonomický a průmyslový rozvoj každé země. Jen trh s těmito produkty a službami roste ročně o 25 %. Očekává se, že v roce 2020 budou v provozu asi 3 miliardy přijímačů družicové navigace. Družicová navigace se stále více stává součástí každodenního života občanů, nejen v jejich automobilech a mobilních telefonech, ale také v rámci energetických rozvodných sítí nebo v bankovních systémech a mnoha dalších službách.

Autonomní rozvoj těchto systémů v rámci Evropy má zajistit právě projekt Evropské unie GNSS Galileo.

 

Vybrané aktuality a články:

(5.3.2014)

Konference European Space Solutions 2014 v Praze

Konference European Space Solutions 2014 v Praze

Ve dnech 11. – 13. června 2014 bude Ministerstvo dopravy a Magistrát hlavního města Prahy hostit v Kongresovém centru uživatelskou konferenci European Space Solutions 2014. Pořadatelem konference, která je vrcholnou platformou pro setkání zástupců všech zainteresovaných subjektů v oblasti aplikací evropských kosmických programů Galileo, EGNOS a Copernicus, je Agentura pro evropský GNSS (GSA) a Evropská komise.

více

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Agentura GSA, GUF Workshops, GNSS systémy, Kosmické aktivity ČR, Aktuality, Pozorování Země, Vybrané aktuality a články, Vybrané aktuality a články

(30.1.2014)

Podělte se o své nápady a napomozte tak zavedení veřejné regulované služby v rámci evropského navigačního systému Galileo

Podělte se o své nápady a napomozte tak zavedení veřejné regulované služby v rámci evropského navigačního systému Galileo

Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA) otevřela v rámci podpory uživatelského segmentu konzultaci k technologickému plánu veřejné regulované služby (PRS) systému Galileo. PRS je službou určenou primárně pro bezpečnostní složky členských zemí EU, které vyžadují vysokou úroveň kontinuity služeb.

více

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: GNSS systémy, Aktuality, Vybrané aktuality a články

(10.1.2014)

Pořad České televize k problematice globálního navigačního družicového systému Galileo

Pořad České televize k problematice globálního navigačního družicového systému Galileo

Navigační systém Galileo je budovaný autonomní evropský globální navigační družicový systém (GNSS), který je modernější a civilně řízenou obdobou původně vojenského systému USA Navstar GPS a ruského systému GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy Evropské unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA) a dalších institucí.

více

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Agentura GSA, Národní kontaktní bod Galileo, GNSS systémy, Kosmické aktivity ČR, Aktuality, Vybrané aktuality a články

(11.12.2013)

Horizon 2020 – Otevřena výzva k předkládání návrhů v rámci oblasti družicové navigace

Horizon 2020 – Otevřena výzva k předkládání návrhů v rámci oblasti družicové navigace

Agentura pro evropský GNSS (GSA) otevřela  11.12.2013 první výzvu k předkládání návrhů v rámci programu Horizon 2020 v oblasti družicové navigace.

více

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Agentura GSA, Národní kontaktní bod Galileo, GNSS systémy, Aktuality, Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty

(5.12.2013)

Družice Galileo z nové řady prošla týdny simulovaného letu vesmírem

Družice Galileo z nové řady prošla týdny simulovaného letu vesmírem

Nejnovější družice ESA Galileo strávila pět týdnů v simulovaných podmínkách kosmického prostředí: nyní se satelit vrátil zpět do „podmínek pozemských“ a připsal si tak důležitý mezník na cestě do vesmíru.

více

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: GNSS systémy, Aktuality, Vybrané aktuality a články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril