Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR Zahájení konference Living Planet Symposium 2016, 9.5.2016, Praha

Zahájení konference Living Planet Symposium 2016, 9.5.2016, Praha

11.5.2016

Zahájení konference Living Planet Symposium 2016, 9.5.2016, Praha

Dne 9. května byla v Kongresovém centru Praha slavnostně zahájena nejrozsáhlejší konference Evropské kosmické agentury (ESA) pro oblast pozorování Země s názvem „Living Planet Symposium 2016“. Konferenci zahájil úvodním slovem premiér Bohuslav Sobotka, následovaný generálním ředitelem ESA, prof. J.D. Woernerem, a ministrem dopravy Danem Ťokem. Na vlastní opening konference navazovalo uzavřené jednání mezi výše uvedenými zástupci stran posilování vzájemné spolupráce a pozice České republiky (ČR), jakožto členského státu ESA, v rámci aktuálních i budoucích aktivitách a misích ESA.

Premiér Bohuslav Sobotka zahajující konferenci Living Planet 2016.

Symposium Living Planet se koná jednou za tři roky a na letošní ročník konference dorazilo rekordních 3300 účastníků z celého světa z řad firem zabývajících se zpracováním dat pozorování Země a vývojem aplikací, vědců, ale i uživatelů ze státní správy. Cílem symposia je představit výsledky misí Evropské kosmické agentury pro pozorování Země v různých oborech. Jde například o sledování využití území, zemědělství, infrastruktury, monitoring životního prostředí a další.

Úvodní slovo generálního ředitele ESA, J.D. Woernera, při zahájení konference Living Planet 2016.

Česká republika je součástí Evropské kosmické agentury od roku 2008 a vstoupila do ní jako první z nových členských zemí východního bloku. Vláda Bohuslava Sobotky považuje kosmické aktivity za velmi významné nejen pro národní hospodářství, ale pro budoucnost EU a její konkurenceschopnost. Premiér Sobotka se oblastí Aerospace zabýval také při svých zahraničních cestách do Bavorska, Francie a USA. Důležitost této problematiky se odráží i ve vládou schváleném Národním kosmickém plánu. ČR je zapojena do evropských projektů, jako je např. Galileo, Egnos a Copernicus. V roce 2012 se pak Praha stala sídlem Agentury EU pro družicovou navigaci GSA.

Uzavřené jednání v rámci zahájení Living Planet Symposium 2016. Zleva: Kamil Rudolecký, náměstek ministra dopravy; Ondřej Šváb, vedoucí oddělení kosmických aplikací a technologii, MD; Václav Kobera, ředitel odboru ITS, kosmických aktivit a VaVaI, MD; K.U. Schrogl, ESA; Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR; J.D. Woerner, generální ředitel ESA; Karel Dobeš, vedoucí české delegace do ESA; Dan Ťok, ministr dopravy.
 
Uzavřené jednání v rámci zahájení Living Planet Symposium 2016; B. Sobotka, předseda vlády ČR a J.D. Woerner, generální ředitel ESA.

Ministr dopravy Dan Ťok v rámci openingu vyzdvihl, že právě Ministerstvo dopravy je odpovědné za koordinaci kosmických aktivit vlády České republiky a společně s Ministerstvem školství zajišťuje účast České republiky v programech Evropské kosmické agentury. Díky zapojení České republiky do programů ESA mají české firmy a akademické subjekty možnost účastnit se přípravy špičkových technologií pro vědecké i aplikační družice. Příkladem jsou přístroje pro magnetometrickou misi SWARM, chladící zařízení pro družice Meteosat třetí generace nebo testovací software pro misi Sentinel 4.

Úvodní slovo ministra dopravy Dana Ťoka při zahájení konference Living Planet 2016.

Poslední dvě zmiňované družice se stanou významnou součástí nové generace pozorovacích systémů, které budou poskytovat data do aplikací nacházejících uplatnění v každodenním životě. Bez uplatnění do praxe by technologické investice ztratili opodstatnění. Zvykli jsme si již sledovat denní předpověď počasí, považujeme za zcela běžné využívat družicové snímky ke sledování znečištění ovzduší, využití území, odhadu úrody na polích či sledování dopravní infrastruktury (úvodní slovo ministra dopravy, Dana Ťoka, je k dispozici zde).

Sál openingu symposia Living Planet 2016 pohledem účastníků.

Český stánek a aktivity pro studenty

V rámci symposia Living Planet 2016 je pro účastníky připraven český stánek, na kterém se dozví řadu zajímavých informací o již realizovaných a aktuálně probíhajících projektech českých firem a akademických subjektů v oblasti pozorování Země, členství ČR v ESA či struktuře a koordinaci kosmických aktivit v ČR. Ve spolupráci se vzdělávací kanceláří ESA pro Českou republiku (ESERO ČR) jsou pro studenty a školy připraveny také speciální kurzy a semináře se zaměřením na interaktivní výuku technických a vědeckých předmětů skrze témata vesmíru. 

Setkání českých firem s generálním ředitelem ESA

V podvečer prvního dne konference proběhlo také setkání zástupců českých firem za podpory Karla Dobeše, vedoucího české delegace do ESA a Václava Kobery, ředitele odboru ITS, kosmických aktivit a VaVaI MD, s  generálním ředitelem ESA, J.D. Woernerem, s cílem diskutovat dosavadní vzájemné poznatky plynoucí z účasti českých subjektů na projektech ESA, viděné překážky, očekávání či vize, jakým směrem by se české firmy v rámci aktivit ESA rády ubíraly.

Setkání zástupců českého průmyslu s generálním ředitelem ESA, J.D. Woernerem.

Spolupořadatelé symposia Living Planet 2016  jsou Ministerstvo dopravy, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Zdroj: Úřad vlády ČR, MD.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril