Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR Vybrané aktuality a články Stalo se: Czech - German Space Industry Days 2017

Stalo se: Czech - German Space Industry Days 2017

24.1.2017

Stalo se: Czech - German Space Industry Days 2017

Ve dnech 18. a 19. ledna 2017 se v německém Oberpfaffenhofen uskutečnily 2. Česko-německé průmyslové dny, které uspořádalo Ministerstvo dopravy ČR spolu s Německým centrem pro letectví a kosmonautiku (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt - DLR) a s podporou ESA BIC Prague. Celkem 60 osob zastupujících 37 českých a německých organizací, převážně z řad soukromých firem, se sešlo v prostorách centra DLR, aby iniciovaly nová témata vzájemné spolupráce na projektech s kosmickou tematikou. PREZENTACE KE STAŽENÍ

Primárním zaměřením akce byly nové příležitosti v programu Evropské kosmické agentury (ESA), do kterého Česká republika v prosinci minulého roku vložila finanční závazky o celkovém objemu 71,25 milionu Euro. Německo je pro Českou republiku v oblasti kosmonautiky strategický partner a je v zájmu obou zemí, aby své vztahy průběžně udržovaly a prohlubovaly. Po úspěšné premiéře česko-německých průmyslových dnů, které pořádalo MD ČR v roce 2014 v Praze, se jednalo o volné pokračování akce, tentokráte na německé půdě.

Akci zahájil Dr. Václav Kobera, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a vědy, výzkumu a inovací MD ČR, který následně představil české kosmické aktivity jako celek, národní kosmický plán, nové finanční možnosti v programech ESA, očekávané výzvy v programu EU Horizont 2020 a aktuální příležitosti při stavbě teleskopu ELT na Evropské jižní observatoři. Přítomné pozdravil rovněž generální konzul ČR v Mnichově Dr. Milan Čoupek, který shrnul dosavadní spolupráci v oboru letectví a kosmonautiky mezi Českou republikou a Německem. Veronika Suchá z agentury CzechInvest představila aktivity business inkubátoru ESA v Praze, který podporuje perspektivní start-up firmy využívající kosmické technologie a systémy. Protějškem ESA BIC Prague byl přítomný ESA BIC Bavaria.

Za německou stranu jednání uvedla Dr. Julia Röhrig, manažerka mezinárodní spolupráce v DLR a organizátorka akce. Dr. Peter Stubbe, projektový manažer a odborník na kosmické právo, následně představil dosavadní spolupráci německého a českého průmyslu na projektech ESA, v rámcových programech EU a právní iniciativy při agendě UN-COPUOS.

Příležitost ke krátké prezentaci využilo 19 českých a 13 německých firem a několik akademických a výzkumných organizací. Hlavní částí programu následně byla paralelní bilaterální jednání s celkovým počtem 155 B2B meetingů. Jednání neformálního charakteru pokračovaly i během společenského večera. Druhý den měly české firmy možnost navštívit výrobní kapacity firmy OHB System a testovací prostory společnosti IABG, obě sídlící v oblasti Mnichova.

Na základě návrhu Dr. Gerda Gruppeho, člena představenstva DLR a pozitivních reakcí z české i německé strany průmyslu, se pořadatelé rozhodli z průmyslových dnů v kosmonautice vytvořit tradici. Záměrem je tuto akci každé dva roky je zopakovat, příště tedy opět v Praze.

PREZENTACE KE STAŽENÍ

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril