Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR Unikátní příležitost pro studenty středních škol: navrhněte experiment pro družici Pilsen CUBE II!

Unikátní příležitost pro studenty středních škol: navrhněte experiment pro družici Pilsen CUBE II!

27.10.2017

Unikátní příležitost pro studenty středních škol: navrhněte experiment pro družici Pilsen CUBE II!

Město Plzeň ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni spustilo unikátní projekt studentské družice Pilsen CUBE II, který nemá v České republice obdoby. Středoškoláci mají za úkol navrhnout vesmírné experimenty, ty nejlepší pak budou v roce 2018 na palubě družice vyslány na oběžnou dráhu.

Projekt je rozdělen na tři fáze. První z nich je návrh vlastního experimentu – tzv. payloadu družice, studenti postupující do dalšího kola sestaví jeho prototyp a ti úplně nejúspěšnější se pak budou podílet na dokončení letového kusu a zabudování svého experimentu do družice. Dle zadávací dokumentace mohou studenti tvořit různě složité experimenty, od jednoduchých analogových nebo digitálních senzorů napojených na vnitřní subsystémy družice až po vlastní subsystém družice. Jedná se například o senzory pro měření prostorové orientace družice a její rotace, testování odolnosti základních součástek proti podmínkám vesmíru (radiace, rozsah teplot, vakuum) nebo senzory měřící základní parametry družice (osvit, napájecí napětí, atd.). Soutěž se ale neomezuje jen na experimenty elektronické, je možné pracovat i na měřitelných pokusech např. z oblasti biologie, fyziky, strojírenství a dalších.

Základní velikost družice třídy CubeSat je 100 x 100 x 113 mm s hmotnostním limitem do 1,33 kg, kostra se standardně vyrábí ze slitiny hliníku. Družice bude vynesena na oběžnou dráhu Země do výšky 400 až 600 km a podle předpokladu z ní studenti budou čerpat data zhruba jeden až dva roky.

 

V rámci projektu je vyhlášena také nesoutěžní sekce. Do té se mohou přihlásit studenti bez věkového omezení, přičemž nemusejí mít zkušenosti s vývojem elektronických systémů. Otevírá se zde prostor například pro datové analytiky, programátory pro podporu operátorů družice, realizaci stanoviště pro příjem signálů z družice a další, možností je celá řada. Studenti mají k dispozici navržené formy spolupráce, nebo mohou přijít s vlastním nápadem.

Město Plzeň zafinancovalo projekt částkou 1,5 milionu korun a jde o další z aktivit na podporu technického vzdělávání. Snahou západočeské metropole, která projekt realizuje skrze Správu informačních technologií města Plzně ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni, je v mladých lidech nastartovat zájem o kosmické technologie a postupně z nich vychovávat specializované odborníky v dané oblasti.

První kolo projektu Pilsen CUBE II, ve kterém mohou studenti přihlásit jednotlivé experimenty, je otevřené do 10. prosince 2017. Více informací, technické údaje, možnost spolupráce, časový harmonogram a samozřejmě přihlašovací formulář, je k dispozici na webu http://pilsencube.cz.

Zdroj: Správa informačních technologií města Plzně

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril