Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR Tisková zpráva: Slavnostní otevření ESA BIC Prague, 9. května 2016

Tisková zpráva: Slavnostní otevření ESA BIC Prague, 9. května 2016

11.5.2016

Tisková zpráva: Slavnostní otevření ESA BIC Prague, 9. května 2016

Síť evropských podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury (ESA) se rozšířila o šestnáctou pobočku. ESA BIC Prague, první kosmický inkubátor ve střední a východní Evropě, dne 9. 5. 2016 slavnostně otevřel generální ředitel Evropské kosmické agentury Johann-Dietrich Woerner spolu s generálním ředitelem CzechInvestu Karlem Kučerou, náměstkem ministra dopravy Kamilem Rudoleckým a primátorkou hlavního města Adrianou Krnáčovou. Slavnostního otevření podpořeného ministerstvy dopravy a průmyslu a obchodu se v Rezidenci primátorky hl. m. Prahy zúčastnila řada dalších významných hostů. Zřízení ESA BIC Prague zástupci CzechInvestu a Evropské kosmické agentury zároveň stvrdili podpisem smlouvy.

Slavnostní otevření ESA BIC Prague, zleva: A. Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy; J.D. Woerner, generální ředitel ESA, C. des Dorides, výkonný ředitel agentury GSA; K. Dobeš, vedoucí české delegace do ESA; K. Rudolecký, náměstek ministra dopravy.

„Vítám Prahu do naší vesmírné rodiny a těším se, jaká zajímavá využití kosmických technologií Česká republika přinese. Věřím, že pražské firmy a celá Česká republika prostřednictvím ESA BIC přijdou s inovativními produkty, z kterých budeme mít prospěch všichni,“ říká generální ředitel Evropské kosmické agentury Johann-Dietrich Woerner.

  • ESA BIC Prague – první inkubátor zaměřený na kosmické technologie ve střední a východní Evropě
  • Praha se stává součástí sítě 16 evropských podnikatelských inkubátorů ESA BIC v 13 zemích Evropy
  • ESA BIC Prague poskytne cca 1,25 milionu eur pro 25 českých start-upů po dobu 5 let
Úvodní slovo A. Krnáčové (primátorka hl. m. Prahy) při slavnostním otevření ESA BIC Prague

Program ESA BIC Prague si klade za cíl podpořit využití kosmických technologií v běžném životě, a zajistit tak podporu výzkumu, vývoje a inovací a zpeněžení jejich výsledků. Po dobu 5 let zde až 25 českých start-upů bude moci hledat možnosti využití kosmických technologií pro běžný život. CzechInvest jako operátor programu zprostředkuje za podpory ministerstva průmyslu a obchodu vybraným žadatelům inkubační balíček, který bude obsahovat konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti. K dispozici bude start-upům také marketingová podpora či pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů.

Podnět ke vzniku pražského kosmického inkubátoru vzešel od ministerstva dopravy, které je v České republice za kosmické aktivity zodpovědné. Jednání pak převzala agentura CzechInvest. „O vzniku pražského inkubátoru jsme s Evropskou kosmickou agenturou a dalšími partnery jednali už od loňského roku. Osobně mám velkou radost, že dnes nastal okamžik, kdy ESA BIC Prague otevíráme,“ uvádí generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera. „Díky poskytnutým prostředkům se novým hi-tech podnikatelům otevřou úplně nové obzory a příležitosti. Praha tak bude branou k využití kosmických technologií,“ dodává.

Václav Kobera (ředitel odboru ITS, kosmických aktivit a VaVaI, MD) a J.D. Woerner (GŘ ESA) na slavnostním otevření ESA BIC Prague

ESA BIC Prague bude sídlit v Prague Startup Centre otevřeném v Paláci Adria letos v březnu. Spolufinancován bude hlavním městem Prahou, které na program poskytlo prostředky ve výši 22,3 milionu korun. Stejnou částku poskytne také Evropská kosmická agentura.

„Podporu začínajících firem považujeme za velmi důležitou, obzvláště když se jedná o využití komplikovaných kosmických technologií. ESA BIC Prague je unikátní příležitostí pro pražské subjekty, neboť jim pomůže získat finanční prostředky i odborné poradenství a rozjet podnikání založené právě na těchto technologiích,“ říká Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

J.D. Woerner (GŘ ESA) a A. Krnáčová (primátorka hl. m. Prahy) diskutující potenciál nově otevřeného ESA BIC Prague

„Na prestižním projektu jsme s agenturou CzechInvest od začátku spolupracovali. Pražský inkubátor je velkým vítězstvím pro všechny, kteří si uvědomují důležitost pokroku kosmických technologií a jejich následnému využití v hi-tech a dalších průmyslových oborech,“ doplňuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Slavnostní otevření ESA BIC Prague – plně zaplněný sál v Rezidenci primátorky hl. m. Prahy

„Jde o první podobný inkubátor ve střední a východní Evropě. Cením si proto toho, že jsme projekt dotáhli do konce a vytvořili program, který podporuje podnikatelské nápady a hledá využití kosmických technologií v běžném životě. Letecký a kosmický průmysl přináší nové technologie a procesy, které inovují i další průmyslové oblasti. Praktické aplikace tak mohou posouvat dopředu celou ekonomiku,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok, který byl na slavnostním otevření zastoupen náměstkem Rudoleckým.

Od roku 2012 je Praha sídlem Evropské agentury pro globální navigační satelitní systém (GSA). Otevření kosmického inkubátoru potvrzuje Prahu v pozici centra evropského kosmického dění.

Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA)

Mezinárodní vládní organizace ESA vznikla 30. května 1975 v Paříži. Podporuje a zajišťuje spolupráci členských států v oblasti kosmického výzkumu a technologií. ESA má v současnosti 22 členských států. Česká republika se stala 18. členským státem dne 12. listopadu 2008.

Zdroj: CzechInvest, MD

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.