Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR Příležitost pro české firmy podílet se na výstavbě největšího vesmírného dalekohledu světa v jihoamerickém Chile

Příležitost pro české firmy podílet se na výstavbě největšího vesmírného dalekohledu světa v jihoamerickém Chile

10.1.2017

Příležitost pro české firmy podílet se na výstavbě největšího vesmírného dalekohledu světa v jihoamerickém Chile

Evropská jižní observatoř (ESO) připravuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Jde o projekt největšího teleskopu světa, který se bude stavět na 3000 m vysoké hoře Cerro Armazones v oblasti pouště Atacama v Chile. Jeho realizaci pro ESO zajišťuje konsorcium italských stavebních společností Astaldi a Cimolai. Jedná se o největší kontrakt v dějinách pozemní astronomie. Do rozpočtu ESO přispívá finančně z titulu členství rovněž ČR a české firmy se tak mohou do výstavby E-ELT zapojit.

Konzorcium identifikovalo seznam 89 položek, které bude poptávat formou subdodávek u firem členských států ESO (tedy vč. ČR). Jedná se o subdodávky pro zajištění výstavby kopule a nosné konstrukce dalekohledu - SEZNAM KE STAŽENÍ.

Položky uvedené v seznamu zahrnují především strojírenské, stavební a elektrotechnické výrobky a komponenty a jejich specifikace bude upřesňována v návaznosti na pokračování projektových prací. Firma Astaldi zajišťuje výstavbu kupole a její nosné konstrukce, optiku a software pro pozorování vesmíru bude dodávat ESO. České firmy se mohou zapojit do poskytování komponentů a výrobků pro konstrukci a mobilní kupoli, nikoli pro vlastní náročné optické součásti dalekohledu. Na základě počtu firem, které projeví zájem, bude probíhat další komunikace s kontraktorem Astaldi, předpokládá se mj. uskutečnění „průmyslového dne" v Římě, během kterého budou firmám poskytnuty další informace, vč. specifikace poptávaných komponentů.

Vlastní stavbu budou kontraktoři, firmy Astaldi a Cimolai, realizovat v příštích letech v několika fázích. První sestává z předkvalifikační fáze: sestavení uzavřeného dodavatelského seznamu (do jara 2017), dále organizací tendrů pro jednotlivé poptávané položky oslovením společnosti z listu dodavatelů (v letech 2017 až 2018) a ze samotné realizace stavby, která má být ukončena v roce 2024. České firmy, které mají zájem se výstavby E-ELT zúčastit, se mohou nyní hlásit jednoduchým způsobem do předkvalifikace (uzávěrka předkvalifikace je stanovena již na 17.1.2017).

Termín předkvalifikace a komu je výzva určena

Účastnit se mohou české firmy -  výrobci – ideálně se zkušenostmi ze zahraničí (účast na podobných projektech v minulosti by byla samozřejmě komparativní výhodou). Hlavní sektory, v nichž jsou subdodávky poptávány, zahrnují stavebnictví, strojírenství, elektrotechniku, ale i další obory. Celkem se jedná o poměrně široké spektrum 89 položek, které jsou uvedeny ve výše uvedeném seznamu. Šanci na uplatnění mají výrobci oceli, skla, firmy dodávající čerpadla, kompresory, komponenty do staveb, kabely, osvětlení, které musejí odolávat zemětřesení, protipožární technika a řada dalších. Projekt NENÍ určen pro zprostředkovatele či distributory výrobků, ale pro české výrobce či firmy, které zajišťují výrobu zcela či z větší části v ČR.

Konzorcium aktuálně požaduje do 17. ledna 2017 dodat pouze podrobný profil firmy  (brožura, prezentace) a seznam preferencí (nestačí odkaz na webové stránky), na jejichž základě provede prvotní screening a vyhodnotí, zda má společnost předpoklad po zařazení do listu seznamu dodavatelů. Profil firmy a seznam preferencí je nutno zaslat do uvedeného data na adresu bohumil.sevcik@czechtrade.cz.

Požadované dodávky a nároky na kvalitu produktů

Po oslovených firmách se žádá, aby dokázaly požadované výrobky a komponenty nejen dodat ve vysoké kvalitě, ale též garantovaly jejich fungování ve vysoce náročných klimatických podmínkách a byly též schopny zajistit několikaletý garanční servis. Ve smlouvě bude nutno se zavázat ke garanci dodávaných komponentů na 5 až 15 let (tyto požadavky předpokládají zapojení firem, které mají zkušenosti s podobně náročnými projekty v zahraničí). Životnost teleskopu se předpokládá na 50 let. Stavba bude muset odolávat extrémním klimatických a povětrnostních podmínkách a vysoké nadmořské výšce. Jde o oblast s častými zemětřeseními s malou vlhkosti vzduchu (10%), silnými větry a teplotami v rozmezí -5 až 30 C. Tyto podmínky kladou vysoké nároky na kvalitu a odolnost komponentů pro zajištění bezchybného chodu dalekohledu. Pro úplnost přikládáme výňatek z připravované dokumentace projektu, ve které jsou tyto klimatické, teplotní  a povětrnostní podmínky přesně specifikovány.

 

O projektu dalekohledu E-ELT

Dalekohled E-ELT s primárním zrcadlem o průměru 39 m bude největším teleskopem na světě pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast spektra: největší oko lidstva hledící do vesmíru. Dalekohled bude postaven na 3 000 m vysoké hoře Cerro Armazones vzdálené asi 20 kilometrů od již fungující observatoře ESO Paranal. Přístupová komunikace na místo a srovnání vrcholku hory byly již dokončeny. Očekává se, že práce na stavbě kopule budou zahájeny v roce 2017. Zadavatelem projektu je ESO, teleskop je financován členskými zeměmi. Celkový rozpočet stavby je cca 1,2 mld. EUR.

Kopule a kostra dalekohledu E-ELT vyžadují zcela nový přístup k celé konstrukci. Součástí kontraktu není jen obří otáčející se kopule s průměrem 85 m o hmotnosti 5 000 tun, ale také montáž dalekohledu a nosná konstrukce, jejíž pohyblivé části budou vážit více než 3 000 tun. V obou případech se jedná o zdaleka největší konstrukční prvky, jaké budou vyrobeny pro optický astronomický dalekohled. Kopule dosahuje výšky téměř 80 metrů a její půdorys má plochu srovnatelnou s fotbalovým hřištěm. Očekává se, že pozorování tímto dalekohledem může způsobit revoluci v lidském vnímání vesmíru. Provoz dalekohledu se zahájí v r. 2024.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.