Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR Premiér Babiš jednal se svými protějšky z Itálie a Bavorska o spolupráci v oblasti kosmických aktivit

Premiér Babiš jednal se svými protějšky z Itálie a Bavorska o spolupráci v oblasti kosmických aktivit

29.8.2018

Premiér Babiš jednal se svými protějšky z Itálie a Bavorska o spolupráci v oblasti kosmických aktivit

Předseda vlády Andrej Babiš na svých pracovních návštěvách v Bavorsku (25. července) a Itálii (28. srpna) probral se svými protějšky, bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem a italským premiérem Giuseppem Contem, mimo jiné také problematiku vzájemné spolupráce v oblasti kosmických aktivit.

Setkání bavorského ministerského předsedy Markuse Södera a předsedy české vlády Andreje Babiše, Bayreuth, 25. července 2018., Foto: www.vlada.cz

Předsedové Söder a Babiš se shodli na velmi dynamickém rozvoji v oblasti výzkumu, vědy a inovací.  „Vědecká spolupráce mezi Českem a Bavorskem je na univerzitní a institucionální úrovni velmi intenzivní a přináší značný potenciál pro další bilaterální projekty. V roce 2016 založená Česko-bavorská vysokoškolská agentura je příslibem rozvoje spolupráce. V návaznosti na úspěch programu bychom chtěli pokračovat ve vědecko-výzkumné kooperaci a společné dohodě z roku 2014. Prostředky pro program „Joint Call Česko-Bavorsko“ budou proto výrazně navýšeny,“ oznámil Söder.

Předseda vlády Babiš dodal: Stávající spolupráce v oblasti vesmírného výzkumu tvoří výbornou základnu pro rozvoj česko-bavorských aktivit. Na těchto technologiích pro budoucnost chceme dále pracovat. Společně s ministerským předsedou Söderem jsme se proto dohodli na sestavení odborné pracovní skupiny pro analýzu příležitostí ke spolupráci v oblasti Space Applications.

Premiéři Andrej Babiš a Giuseppe Conte v Palazzo Chigi, sídle Úřadu vlády Italské republiky, 28. srpna 2018., Foto: www.vlada.cz

O měšíc později jednal Premiér Babiš s italským premiérem Contem mj. o česko-italské bilaterální spolupráci, kdy v posledních šesti letech výrazně rostla vzájemná obchodní výměna a Itálie je dlouhodobě jedním ze šesti hlavních obchodních partnerů České republiky. V roce 2017 dosáhl obrat téměř 12,6 miliardy euro. V České republice navíc investuje řada italských společností a postupně se zvyšují i investice českých firem v Itálii. Spolupráce se rozvíjí rovněž na poli vesmírného výzkumu a kosmických programů a to nejen v rámci Evropské vesmírné agentury, ale též mezi českými a italskými firmami z oblasti kosmických technologií.

Hlavní oblasti spolupráce v oblasti kosmických aktivit:

Bavorsko

Kromě obecné vědecko-výzkumné spolupráce ČR a Bavorska hraje svou nezastupitelnou roli také spolupráce v oblasti inkubace a rozvoji technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy, kde podnikatelský inkubátor ESA BIC Prague velmi úzce spolupracuje právě s bavorskými partnery.

Itálie

ČR aktivně spolupracuje s italskými subjekty převážně v oblasti zakázek vycházejících z programů Evropské kosmické agentury, zejm. pak v rámci aktivit se vztahem k dálkovému průzkumu Země, telekomunikacím, specializované optice a elektronice, vývoje nosných raket či sledování Zemi blízkého okolí.

Co kosmické aktivity přinášejí?

Kosmické aktivity již dávno nejsou jen vědeckou disciplínou, ale strategickým odvětvím, které hraje v moderní společnosti velmi důležitou roli. Družice na oběžné dráze Země zabezpečují data pro aplikace každodenního života, které považujeme za samozřejmé.

Jedná se například o předpověď počasí, odhady úrody na polích, monitoring životního prostředí, sledování důležitých staveb a infrastruktury, pro tyto a mnohé další aplikace jsou družicové snímky nepostradatelné.

Členství ČR v ESA jakožto prvního státu bývalého východního bloku je nejen prestižní, ale představuje i významný vědecký a ekonomický přínos pro naši republiku. Členství v ESA představuje pro ČR nejvíce příležitostí v oblasti kosmických aktivit. ČR se účastní jak povinných aktivit ESA (základní aktivity a vědecký program, vč. provozu Guyanského kosmického centra v Kourou) a řady volitelných programů z oblasti družicové navigace, družicové telekomunikace, pozorování Země, nosných raket, sledování blízkého okolí Země, pilotovaných letů, mikrogravitace a průzkumu vesmíru.

Zejména členství ČR v ESA ukazuje, že kosmické aktivity jsou hospodářskou disciplínou s obrovským společenským, politickým, strategickým a bezpečnostním potenciálem. Oblast kosmických aktivit je totiž oblastí s nejvyšším potenciálem inovací, a pro české hospodářství tak představuje předpoklad pro zvýšení jeho konkurenceschopnosti. Tento trend právě sdílí nejen vláda a Národní ekonomická rada vlády, ale i Svaz průmyslu a dopravy ČR. Kosmické aktivity byly deklarovány jako prorůstové opatření vlády s vysokým dopadem na konkurenceschopnost českého průmyslu.

 

Zdroj: tisková prohlášení Úřadu vlády ČR:

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril