Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR Národní kosmický plán Národní kosmický plán 2010

Národní kosmický plán 2010

(Image source: ESA)

Národní kosmický plán 2010 (National Space Plan 2010)

(aktuální verzi Národního kosmického plánu 2014 - 2019 naleznete zde)

Národní kosmický plán 2010 byl projednán a schválen vládním Výborem pro EU dne 3. května 2010 (usnesení vládního Výboru pro EU z 3. května 2010, č. 14). Jedná se o plán rozvoje českého průmyslu a akademické sféry a jejich zapojení do mezinárodní kosmické komunity. Hlavním účelem je zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu a jeho technologické a inovační úrovně.

Národní kosmický plán 2010 zpracovalo Ministerstvo dopravy v souladu s úkoly dle bodů II.2 a II.3 usnesení vládního V-EU z 2. dubna 2008, č. 15, ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem průmyslu a obchodu a vládním zmocněncem pro kandidaturu na sídlo agentury GSA.

Materiál byl rovněž průběžně projednáván s dalšími státními orgány, akademickou sférou, českým průmyslem a jinými relevantními subjekty.

Podrobný realizační plán Národního kosmického plánu 2010 zpracovalo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Národní kosmický plán představuje základ dalšího směřování ČR v kosmickém sektoru, pro zaměření jejích kosmických aktivit a pro rozhodování o účasti na evropských a mezinárodních projektech. Navrhuje způsoby a opatření vedoucí k maximalizaci návratnosti investic z veřejných zdrojů a představuje tak podklad pro další rozhodování.

Česká republika se schválením Národního kosmického plánu zařadila mezi státy, které vnímají kosmické aktivity jako příležitost zejména pro růst národního hospodářství. Zapojení České republiky do kosmických aktivit totiž rozhoduje o jejím postavení v rámci mezinárodního společenství států, hlavně mezi technologicky nejvyspělejšími státy Evropy a světa, a o pozici českých subjektů v mezinárodní hospodářské soutěži, tj. v mezinárodním konkurenčním prostředí.

Národní kosmický plán 2010 v češtině a angličtině ve formátu PDF je k dispozici na těchto odkazech:

Národní kosmický plán -- Shrnutí

Národní kosmický plán

National Space Plan -- Summary

National Space Plan

Realizační plán Národního kosmického plánu 2010 ve formátu PDF:

Realizační plán Národního kosmického plánu

Usnesení Vládního výboru pro Evropskou unii ze dne 3. května 2010 č. 14 a ze dne 31. srpna 2011 č.21 o Národním kosmickém plánu na těchto odkazech:

Usnesení VEU o NKP z 3.5.2010

Usnesení VEU o NKP z 31.8.2011

 
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.