Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR EU a ESA: Kosmický den v Bruselu – tři rady ministrů k budoucnosti kosmických aktivit v jeden den

EU a ESA: Kosmický den v Bruselu – tři rady ministrů k budoucnosti kosmických aktivit v jeden den

5.6.2019

EU a ESA: Kosmický den v Bruselu – tři rady ministrů k budoucnosti kosmických aktivit v jeden den

Dne 28. května 2019 se uskutečnilo zasedání vesmírné části Rady pro konkurenceschopnost a Rada ESA na ministerské úrovni. Poprvé po 8 letech však byla tato zasedání obohacena i o jednání tzv. Rady pro vesmír (Space Council), smíšené platformy Rady EU a Rady ESA, na níž ministři členských států obou mezinárodních organizací diskutují o vzájemné spolupráci EU a ESA a o dalším směřování kosmických aktivit v Evropě. Impulzem pro obnovení Space Council je příprava nového Kosmického programu EU a potřeba užší spolupráce v návaznosti na dynamický rozvoj kosmického průmyslu a využití družicových systémů ve světě.

Kosmický den v Bruselu pohledem účastníků
 
V rámci dne byla vedena politická diskuse k tématu posílení úlohy Evropy jakožto globálního hráče, prosazování mezinárodní spolupráce, vesmírné diplomacie či příspěvku Evropy k budování nového mezinárodněprávního režimu. Přítomní ministři rovněž přijali společné závěry „Space as an enabler“. ČR, kterou v Bruselu tentokrát zastupoval místopředseda vlády Karel Havlíček, vnímá kosmické aktivity jako oblast s vysokou přidanou hodnotou a významnými dopady na rozvoj hospodářství a posilování dobrého jména ČR. Společné jednání a úzkou spolupráci EU, ESA a jejich členských států považujeme za základ pro zajištění stabilního technologického rozvoje Evropy v řadě ekonomických sektorů a posílení její globální konkurenceschopnosti.

Kosmický den v Bruselu: delegace ČR při rekapitulaci jednacích bodů před zahájením akce, zleva: Václav Kobera,  ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a VaVaI Ministerstva dopravy, Karel Havlíček, vicepremiér pro hospodářství, Jaroslav Zajíček, velvyslanec a zástupce vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU.
 
Kosmický den v Bruselu: delegace ČR diskutijící s Elžbietou Bieńkowskou, Eurokomisařkou pro vnitřní trh.

V ČR také od roku 2012 sídlí Agentura pro evropský družicový navigační systém Galileo a EGNOS (GSA), na jejíchž základech od roku 2021 vyroste Agentura pro kosmický program EU (EUSPA). EU tak konsoliduje své dosavadní kosmické programy Galileo, EGNOS, Copernicus a SST v rámci Kosmického programu EU a zároveň zakládá nové programy zaměřené na družicovou telekomunkaci (GOVSATCOM) a komplexní sledování blízkého okolí Země (SSA). Ministerstvo dopravy, které kosmické aktivity v ČR koordinuje, dlouhodobě o posílení GSA vyjednávalo.

Foto: MD, stále zastoupení ČR při EU

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Agentura GSA | Evropská unie a vesmír | Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.