Česky English

Úvodní stránka Kosmické aktivity ČR České předsednictví v Auditní komisi Evropské kosmické agentury úspěšně končí. Prezident NKÚ přijal české zástupce

České předsednictví v Auditní komisi Evropské kosmické agentury úspěšně končí. Prezident NKÚ přijal české zástupce

10.10.2018

České předsednictví v Auditní komisi Evropské kosmické agentury úspěšně končí. Prezident NKÚ přijal české zástupce

Prezident NKÚ Miloslav Kala spolu s vrchním ředitelem kontrolní sekce Stanislavem Kouckým přijali 2. října české zástupce působící v Auditní komisi Evropské kosmické agentury (ESA) Luboše Rokose a Reginu Charyparovou. Projednali spolu úspěšný průběh českého předsednictví a jeho završení na zasedání Administrativní a finanční komise ESA, jež proběhlo v září 2018 v Paříži.

Prezident NKÚ s českými zástupci v ESA a vrchním ředitelem kontrolní sekce NKÚ

Česká republika od podzimu roku 2017 rok předsedala Auditní komisi ESA. Předsedou této komise byl Luboš Rokos, v současnosti ředitel odboru finančního auditu NKÚ. Jeho nejbližším spolupracovníkem byla v pozici tzv. „senior agenta“ Regina Charyparová, dříve ředitelka územního odboru NKÚ v Plzni. Oba čeští zástupci působí v ESA od roku 2015, kdy byli nominováni za Českou republiku. Od října 2018 působí na pozicích komisaře a agenta.

Prezident NKÚ ocenil činnost českých zástupců. Konkrétně například to, že české předsednictví úspěšně zajistilo nejen audit účetní závěrky ESA a provedení auditu výkonnosti, ale také dokončilo minulý rok spuštěnou reformu systému externího auditu ESA. S tím souviselo například i výběrové řízení na externí auditorskou firmu.

Auditní komise ESA při setkání v Paříži

Auditní komise je externím auditorem ESA, mezinárodní organizace se sídlem v Paříži s více než 20 členskými zeměmi, rozpočtem přesahujícím pět miliard eur, aktivitami za zhruba 11 miliard eur a více než 2 200 zaměstnanci. Auditní komise vykonává svou činnost v souladu s mezinárodními standardy pro audit a jejím hlavním úkolem je především audit účetní závěrky ESA sestavené podle mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor. Komisi tvoří čtyři komisaři, jmenovaní z různých členských zemí, kterým v době českého předsednictví asistovali tři agenti trvale umístění v Paříži.

Zdroj a foto: Nejvyšší kontrolní úřad

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Kosmické aktivity ČR | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril