Česky English

Úvodní stránka Evropská unie a vesmír Vybrané aktuality a články REXUS BEXUS – Experimenty s raketami a balóny pro studenty VŠ

REXUS BEXUS – Experimenty s raketami a balóny pro studenty VŠ

2.10.2012

REXUS BEXUS – Experimenty s raketami a balóny pro studenty VŠ Program REXUS/BEXUS umožňuje studentům vysokých škol po celé Evropě provádět vědecké a technologické experimenty na pokusných raketách a balónech. Každý rok jsou vypuštěny dvě rakety a dva balóny, umožňující provádět až 20 pokusných experimentů, které jsou sestaveny a navrženy z řad studentských týmů.

Platformou pro REXUS experimenty jsou neřízené, rotačně stabilizované rakety poháněné vylepšeným Orion motorem s kapacitou 290kg tuhého paliva. Takováto raketa je schopna vyvést moduly studentských experimentů o celkové váze do 40 kg do výšky 90km. Raketa sama o sobě měří na délku 5.6 m a její průměr je 35,6 cm.

BEXUS experimenty využívají balónu objemu 12 000 m³ s maximální výškou letu 30 km, v závislosti na celkové hmotnosti pokusných přístrojů (40-100kg). Doba letu se pohybuje mezi 2 – 5 hodinami.

REXUS/BEXUS program je realizován na základě oboustranné dohody mezi německou Aerospace Center (DLR) a švédské National Space Board (SNSB). Švédský podíl na užitečném zatížení na nosných raketách/balónech byl dán k dispozici studentům z jiných evropských zemí prostřednictvím spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

Organizace EuroLaunch, ve spolupráci se Space Center Esrange of SSC and the Mobile rocket Base (MORABA) of DLR, jsou zodpovědné za správu kampaně a provoz využitých nosných zařízení. Experti z ESA, SSC a DLR poskytují technickou podporu studentským týmům v průběhu projektu.

REXUS a BEXUS startují z SSC, Esrange Space Center v severním Švédsku.

 

 

Možnost k předkládání návrhů je již spuštěna! Uzávěrka je stanovena na 22.října 2012.

Odkaz na projekt zde.

 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril