Česky English

Úvodní stránka Evropská unie a vesmír Vybrané aktuality a články Polsko přistupuje k úmluvě ESA

Polsko přistupuje k úmluvě ESA

14.9.2012

Polsko přistupuje k úmluvě ESA Dne 13. září 2012 učinilo Polsko další významný krok v rámci svých vztahů k ESA. Podepsáním přístupových listin o Úmluvě ESA se tak stane 20. členským státem, který se na plnění Úmluvy bude podílet.

Slavnostní podepsání přístupových listin se konalo v Koperníkově vědeckém centru, za účasti generálního ředitele ESA Jean-Jacques Dordaina, polského ministra hospodářství Waldemara Pawlaka a jeho náměstka Grażyna Henclewska. Ceremonie se účastnili také ostatní vládní představitelé a hodnostáři, včetně polské parlamentní skupiny, která má na starosti kosmické záležitosti.

Polská spolupráce s ESA již dlouhodobě probíhá – v roce 1994 bylo Polsko jednou z prvních zemí východní Evropy, jenž s ESA podepsalo dohodu o spolupráci v oblasti mírového využití vesmíru. Dalším krokem byl v roce 2007 podpis Evropské dohody spolupracujících států, která vydláždila cestu polské účasti na několika významných projektech ESA.

 Polsko se může pyšnit dlouhou tradicí ve využívání kosmických technologií a přispělo do mnoha vědeckých a technických projektů. Polsko se také aktivně podílelo na několika vědeckých misích ESA, jakými jsou Integral, Rosetta, BepiColombo, Solar Orbiter a sledování činností Země v programech Envisat a GMES.

Dále Polsko, ve spolupráci s ESA, pracuje na programu mikrogravitace a průzkumu, na programu družicové navigace EGNOS ana programu Space Situational Awareness (se zaměřením na studium kosmického počasí). Stejně tak Polsko spolupracuje na technologických činností a vzdělávacích projektech. Zajímavostí je také vypuštění prvního polského studentského satelitu PW-Sat, vyslaného na orbitu nosnou raketou Vega, v únoru roku 2012.

Polská vláda plánuje uzavřít ratifikační proces co nejdříve, aby bylo možné předložit ratifikační dokumenty francouzské vládě k uzavření. Polsko se oficiálně stane 20. členských státem ESA na Radě ministrů konané v listopadu 2012, kde již bude vystupovat jako plnohodnotný člen.

O Evropské kosmické agentuře:

Evropská kosmická agentura (ESA) je evropskou branou do vesmíru. ESA je mezivládní organizace, jejímž posláním je formovat rozvoj evropských vesmírných schopností a možností. Dalším důležitým úkolem ESA je zajistit, aby investice do vesmírných projektů byly prospěšné pro všechny občany Evropy a dále i celého světa.

ESA má 19 členských států: Rakousko, Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie, z nichž je 17 států členy EU. ESA má dohody o spolupráci s dalšími devíti členskými státy EU a také se jedná o dohodě o spolupráci s Bulharskem.

Polsko je nyní v procesu přístupu k ESA jako 20. členský stát a také Kanada se podílí na některých programech ESA v rámci dohody o spolupráci.

ESA vyvíjí nosné rakety, rakety a pozemní vybavení potřebné k udržení Evropy v popředí globálních kosmických aktivit. V dnešní době vypouští ESA satelity pro pozorování Země, navigaci, telekomunikaci a astronomii, posílá sondy na vzdálené kouty naší sluneční soustavy a spolupracuje v oblasti pilotovaného průzkumu vesmíru.

Původní článek je k dispozici zde.

 

Další informace naleznete na:

ESA Media Relations Office
Communication Department
Tel: +33 1 53 69 72 99
Fax: +33 1 53 69 76 90
Email: media@esa.int

 

 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril