Česky English

Úvodní stránka Evropská unie a vesmír Vybrané aktuality a články Meteorologická družice METOP-B je připravena ke startu

Meteorologická družice METOP-B je připravena ke startu

6.9.2012

Meteorologická družice METOP-B je připravena ke startu Dne 6. září 2012 - Evropská meteorologická polární družice METOP-B, navržena a vyrobena přední evropskou společností Astrium, leaderem v oblasti vermírných technologií, je nyní připravena ke startu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Družice METOP-B se bude na polární orbitě pohybovat ve výšce 817 kilometrů nad povrchem Země. Bude poskytovat širokou škálu měření životně důležitých pro předpovídání počasí a monitorování změn klimatu. Na palubě družice METOP-B se nacházejí komponenty firmy Astrium vyvinuté ve Francii, Německu, Nizozemí, Španělsku a Velké Británii. Specialitou této družice jsou ASCAT radar, který bude měřit rychlost a směr oceánských větrů, a tzv. Microwave Humidity Sounder (MHS), měřící atmosfrerickou vlhkost vzduchu.

METOP-B je druhou ze série tří meteorologických satelitů, které Evropská kosmická agentura (ESA) a  Evropská organizace pro využívání meteorologických satelitů (EUMETSAT), zadaných firmě Astrium k výrobě. Jednotlivé družice jsou vysílány na orbitu v intervalu 5 až 6-ti let (METOP-A byla vypuštěna roku 2006, METOP-C je plánován na rok 2017), tím je zajištěno kontinuální získávání dat. Družice METOP-B váží 4100 kg a její plánovaná životnost je 5 let.

Systém EUMETSAT Polar, který zahrnuje tři METOP satelity, představuje evropský příspěvek do kooperativního podniku se Spojenými státy, poskytujícím data ke sledování klimatu a zlepšení kvalit předpovědí počasí. Každý ze satelitů METOP nese sadu senzorů, jejichž technologie byla poskytnuta Spojenými státy, a dále novou generací senzorů vyvinutými v EU, jenž nabízejí vylepšené možnosti DPZ v oblasti meteorologie a klimatologie.

Program METOP je logickým navázáním na současně využívané programy DPZ v oblasti meteorologie a klimatologie. Tím je zaručena dlouhodobá kontinualita a zlepšování poskytovaných dat. V současnosti program METOP SG čeká na schválení členskými státy ESA a EUMETSAT na zasedání Rady ministrů ESA, konané v listopadu 2012.

METOP-B je v rodině meteorologických satelitů jednou z nejmodernějších družic a její data jsou nezbytná pro zajištění bezpečnosti osob, infrastruktury a průmyslu jak v Evropě, tak i v jiných koutech světa.

Celý článek zde.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril