Česky English

Úvodní stránka Evropská unie a vesmír Vybrané aktuality a články Copernicus: nový název pro evropský program pozorování Země

Copernicus: nový název pro evropský program pozorování Země

11.12.2012

Copernicus: nový název pro evropský program pozorování Země

Copernicus je nový název programu Evropské komise pro pozorování Země, dříve známého jako GMES (Globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti). O změně názvu dnes informoval místopředseda Komise Antonio Tajani při zasedání Rady ve složení pro konkurenceschopnost. V dnešním světě, kde čelíme zvýšenému nebezpečí přírodních a jiných katastrof, má program Copernicus za úkol monitorovat stav životního prostředí na pevnině, na moři i v atmosféře a zvyšovat bezpečnost občanů. Zároveň je Copernicus motorem hospodářského růstu a zaměstnanosti, s potenciálem vytvořit během období 2015-2030 až 85 000 nových pracovních míst, jak vyplývá z nedávné studie(viz IP/12/1304).

Antonio Tajani, místopředseda Evropské komise a komisař odpovědný za průmysl a podnikání, uvedl: „Změnou názvu z GMES na Copernicus vzdáváme hold památce velkého evropského vědce a pozorovatele: Mikuláše Koperníka. Tak jako on v 16. století umožnil lepší porozumění našemu světu, dává nám dnes Evropský program monitorování Země důkladně porozumět naší měnící se planetě a současně umožňuje provádět konkrétní opatření ke zlepšení kvality života občanů. Copernicus nyní jako projekt dozrál a jeho služby brzy vstoupí do fáze provozu. Díky větší dostupnosti údajů se zvýší míru jeho využívání, čímž se přispěje k růstu, který dnes tak nesmírně potřebujeme“.

Proč GMES přejmenovávat? Proč název Copernicus?

Veškeré služby programu Copernicus záhy vstoupí do fáze provozu. Díky vyšší dostupnosti údajů se brzy poté zvýší míra jeho využívání. Nový název pomůže zvýšit povědomí o tomto programu na všech zeměpisných a sociálně-ekonomických úrovních, a tím vytvoří příležitosti pro růst a pracovní místa. Zvláštní zřetel bude kladen na regionální a místní aktéry, ať už veřejné orgány, soukromé podniky nebo občany.

Změnou názvu na Copernicus vzdáváme hold památce velkého evropského vědce a pozorovatele: Mikuláše Koperníka. Koperníkovu teorii heliocentrického vesmíru mnozí považují za hlavní předstupeň moderní vědy. Koperník otevřel člověku nekonečný vesmír, který byl předtím zúžen na představu planet a slunce otáčejících se kolem Země, a vytvořil tak svět bez hranic. Z tohoto geniálního poznatku, který lidstvo dokázalo využít, se zrodil duch vědeckého výzkumu, jenž nám umožnil lépe porozumět světu, ve kterém žijeme.

Copernicus

Program Copernicus sestává ze souboru služeb, které shromažďují údaje a poskytují informace prostřednictvím satelitů a pozemních snímačů monitorujících životní prostředí a přírodní jevy na naší planetě.

Copernicus je nejen nástrojem ke zlepšení kvality života evropských občanů, ale i potenciálním významným motorem evropské strategie pro růst a zaměstnanost. Stávající evropské nástroje nenahrazuje, nýbrž doplňuje tak, aby uspokojil potřeby uživatelů a dlouhodobě zajistil udržitelnost a evropskou autonomii.

Copernicus četnými způsoby posiluje naši bezpečnost, a to například díky lepšímu zvládání přírodních katastrof, kdy umožňuje dřívější zásah, a tím napomáhá předcházet ztrátám na životě a škodám na majetku. Rovněž poskytuje spolehlivé informace pro monitorování a předvídání změn klimatu.

Program Copernicus pomáhá zlepšit nakládání s přírodními zdroji, monitoruje kvalitu ovzduší a oceánů, pomáhá optimalizovat naši zemědělskou činnost a podporuje energii z obnovitelných zdrojů. Umožňuje lepší plánování v našich městech tím, že monitoruje jejich rozrůstání a zvyšuje plynulost dopravy.

Více informací na:

MEMO/12/966

http://copernicus.eu

Copernicus on Europa

(článek převzat z europa.eu)

 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril