Česky English

Úvodní stránka Evropská unie a vesmír Tisková zpráva: EU našla shodu na podobě Kosmického programu EU. Nová agentura pro Kosmický program EU bude sídlit v Praze.

Tisková zpráva: EU našla shodu na podobě Kosmického programu EU. Nová agentura pro Kosmický program EU bude sídlit v Praze.

28.2.2019

Tisková zpráva: EU našla shodu na podobě Kosmického programu EU. Nová agentura pro Kosmický program EU bude sídlit v Praze.

Od roku 2021 bude v České republice sídlit nová Agentura pro kosmický program EU. Finální podobu dohody na podobě svého Kosmického programu našla EU na včerejším jednání trialogu.

Ministerstvo dopravy (MD) bylo architektem české strategie a pozice v jednání o celém Kosmickém programu EU. Rozšíření působnosti a posílení kompetencí stávající agentury GSA, která sídlí v Praze, bylo jedním z hlavních cílů, s nímž jsme do vyjednávání šli. Zásadní roli hrála také úzká spolupráce se Stálým zastoupením v Bruselu a Evropským parlamentem.

Z Prahy se tak bude nově řídit nejen rozvoj trhu pro systémy družicové navigace Galileo a EGNOS, ale nově také pro systém pozorování Země Copernicus či pro připravovaný telekomunikační systém GOVSATCOM. Agentura však bude mít na starosti také bezpečnostní akreditaci celého programu. Ta je klíčová z hlediska spolehlivosti poskytování služeb družicových systémů EU, zvláště v době kybernetických hrozeb. Agentura by se však podílet i na dalších úkolech v oblasti inovací.

Družicové systémy nacházejí uplatnění v každodenním životě; navigace v mobilním telefonu, synchronizace bankovních a energetických sítí, předpověď počasí či online zpravodajství z celého světa jsou dnes díky družicovým službám samozřejmostí. Družicová navigace a pozorování Země nacházejí  široké uplatnění v celé řadě oborů, jako je doprava, logistika, zemědělství, řízení nakládání s přírodními zdroji, sledování životního prostředí, smart cities a v mnohých dalších. Na družicových službách budou z velké části také záviset různé autonomní systémy. Význam těchto systémů proto rychle roste.

Agentura GSA - vznikla v roce 2004 a od roku 2012 má hlavní sídlo v pražských Holešovicích. Foto: Agentura GSA

Nová Agentura pro kosmický program EU přinese i nové příležitosti pro české firmy i vědce. Odborníci na družicové systémy a jejich využití se totiž budou potkávat právě v Praze!

Česká republika tak má unikátní možnost se více profilovat v progresivním rozvoji nových technologií a aplikací s vysokou přidanou hodnotou. Nástrojem na jejich rozvoj jsou kromě blízkého kontaktu s GSA především programy Evropské kosmické agentury ESA, která pro EU nové družice připravuje.

Kosmický program EU bude založen od r. 2021 a bude zastřešovat nejen stávající programy Galileo, EGNOS a Copernicus, GOVSATCOM a SSA. Za Program jako celek bude odpovídat Evropská komise. Zásadní roli bude hrát také ESA.

Posílení role GSA byl dlouhodobý záměr, jehož přípravě věnovalo Ministerstvo dopravy prakticky 7 let. Vzhledem ke složitosti a náročnosti vyjednávacího procesu, zejména v posledních 8 měsících, byla potřeba i spolupráce dalších resortů. Konkrétní otázky proto diskutujeme s Úřadem vlády, Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem vnitra, Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Českým statistickým úřadem a vládním zmocněncem pro spolupráci s GSA, pod jehož taktovkou v minulosti probíhalo jednání o umístění GSA v Praze. Klíčem k úspěchu bylo, státní správa dokázala navenek vystupovat jako jeden celek.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Agentura GSA | Evropská unie a vesmír | Kosmické aktivity ČR | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.