Česky English

Úvodní stránka Evropská kosmická agentura Nové zařízení pro vypouštění družic vyrobené českými firmami míří do vesmíru

Nové zařízení pro vypouštění družic vyrobené českými firmami míří do vesmíru

21.6.2020

Nové zařízení pro vypouštění družic vyrobené českými firmami míří do vesmíru

Evropská raketa Vega vynese z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně 53 družic, které budou postupně během letu uvolňovány z vypouštěcího zařízení neboli dispenseru české výroby. Jedná se o nejnákladnější kus českého hardwaru, který byl do vesmíru vypuštěn od našeho vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008. Původně měla raketa odstartovat v neděli 21. června, ale kvůli špatnému počasí byl start rakety odložen.

„Nový dispenser je velkým úspěchem českého kosmického průmyslu s obrovským komerčním potenciálem. V dalších letech bude tento dispenser opakovaně vyráběn v České republice a používán pro vypouštění družic z celého světa,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Dispenser váží 252 kilogramů a nese na sobě dalších 756 kilogramů, přesně 3x tolik, než kolik sám váží. Po prvním letu tuto neděli s 53 družicemi k vypuštění bude následovat další let na posílené verzi nosné rakety s názvem Vega-C, která má kapacitu o 800 kilogramů vyšší. I na to je dispenser připraven a vynese tak šestinásobek své vlastní váhy. Možnosti sestavení dispenseru jsou navíc natolik flexibilní, že může vynášet nejrůznější kombinace menších i větších družic, což potenciální konkurence v Evropě nenabízí.

Dispenser je zatím nejhodnotnější českou komponentou, která byla vypuštěna do vesmíru od vstupu České republiky do ESA v roce 2008. Hlavním dodavatelem je brněnská firma SAB Aerospace a celkové náklady dosahují výše 8 milionů eur. 

Zajímavostí rovněž je, že většina družic je nainstalována již v Evropě a teprve pak jsou všechny části i s kusem dispenseru převezeny na evropský kosmodrom Kourou ve Francouzské Guyaně. Dosud kvůli tomu museli výrobci družic cestovat do Jižní Ameriky. Jde tedy o značnou úsporu nákladů, což toto zařízení pro vypouštění družic pro zákazníky ještě více zatraktivňuje.

Poptávka po vynášení malých družic rychle stoupá a Evropská kosmická agentura se rozhodla vybudovat v Evropě službu, která tuto poptávku uspokojí. Cílem této služby je zkrátit dobu čekání na vhodnou nosnou raketu pro ty výrobce a operátory družic, kteří provozují natolik malá zařízení, že se jim finančně nevyplatí koupit celou nosnou raketu pro sebe a zároveň nechtějí dlouho čekat na příležitost, kdy se objeví konkurent/partner, se kterým by se mohli „svézt“. 

Po únorovém startu sondy Solar Orbiter s doposud největším zapojením českých vědeckých pracovišť do přípravy vědecké kosmické sondy od vstupu ČR do ESA je nadcházející start dalším zásadním úspěchem.

Aktuální informace o startu najdete na webu ESA.

Komentovaný přenos startu rakety připravuje server kosmonautix.cz.

Foto: ESA
Zařízení pro vypouštění družic v čistých prostorech na kosmodromu v Kourou před napojením na raketu Vega. Pracovníci kosmodromu jsou zachyceni při závěrečné fázi instalace družic na zařízení a testech. 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.