Česky English

Úvodní stránka Evropská kosmická agentura Ani ne za měsíc startuje družice Sentinel-3B evropského programu Copernicus. Monitorovat má oceány i pevninu

Ani ne za měsíc startuje družice Sentinel-3B evropského programu Copernicus. Monitorovat má oceány i pevninu

5.4.2018

Ani ne za měsíc startuje družice Sentinel-3B evropského programu Copernicus. Monitorovat má oceány i pevninu

V pořadí již sedmá družice vyvíjená Evropskou kosmickou agenturou (ESA) v rámci programu Evropské komise (EK) pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus, družice Sentinel-3B, se úspěšně připravuje na start k cestě na oběžnou dráhu. Družice je nyní na kosmodromu Pleseck v severním Rusku a její vynesení na nosné raketě Rockot se plánuje na 25. dubna 2018 v 19:57 SELČ.

Tato párová družice mise Sentinel-3 se po vynesení na oběžnou dráhu připojí ke svému dvojčeti, družici Sentinel-3A, která obíhá Zemi od 16. února 2016. Díky tomuto posílení mise Sentinel-3 se stejným přístrojovým vybavením se zlepší pokrytí a frekvence dodávaných dat nejvyšší kvality pro široké spektrum uživatelů nejen z řad vědecké komunity, ale i pro řešení agend každodenního života.

Odhalí povodně, bouře, požáry, znečistění vod

Na Misi Sentinel-3 spolupracují ESA, EUMETSAT a Evropské komise. Zaměřena je na pozorování oceánů, zkoumání změn jejich teploty, výšky, pohybu hladiny, barvy a stavu vody, což je velmi cenné z hlediska životního prostředí, neboť dění v oceánech má vliv na předpověď vývoje a pochopení změn globálního klimatu. Získané informace poslouží k lepší predikci vývoje globálního počasí. Sentinel-3 se uplatní i v námořní dopravě, kde zajistí včasné informace o stavu oceánu pro vyšší bezpečnost námořní dopravy. Poskytne také informace o povodních, bouřích nebo znečištění vody. Dále má sledovat i pevninu, například pro odhalení vznikajících požárů a sledování vegetace. Získávaná data a informace mají široké spektrum praktických aplikací a jsou využívány pro monitorování a pochopení globální dynamiky životního prostředí.

Data zdarma a pro všechny

Veškerá data z družic Sentinel evropského programu pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus se poskytují široké uživatelské komunitě prostřednictvím služeb programu, a to na principu plně otevřené datové politiky a zdarma prostřednictvím datových portálů v téměř reálném čase, což znamená velký potenciál také v oblasti krizového řízení. Životnost družice se předpokládá v rozmezí 7-12 let její provozní fáze. Mise Sentinel-3 tematicky navazuje na misi Envisat a nese radarové i optické přístroje středního rozlišení, využívá snímkování v optickém i mikrovlnném spektru.

Program Copernicus je evropský program pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti, jehož gestorem v České republice je Ministerstvo životního prostředí v úzké spolupráci s Ministerstvem dopravy. Koordinace na národní úrovni je řešena Národním sekretariátem GEO/Copernicus. Družice Sentinel se zaměřují na snímkování zemského povrchu, ale také na služby, které napomáhají rozhodování v oblasti životního prostředí zejména v oblastech klimatické změny, krizového řízení a bezpečnosti, využití území, sledování atmosféry a oceánů. Doplňující informace, nejen k Sentinel-3, najdete na oficiálních webových stránkách Copernicus nebo Evropské kosmické agentury.

Sledujte Sentinel-3B z Berlína nebo Darmstadtu

Fanoušci startů družic se přímo na kosmodrom v Rusku asi stěží dostanou, proto nabízí ESA sledování startu pro veřejnost, a to nejen odbornou v rámci „social event“ aktivit, které proběhnou v den startu, tedy 25. dubna 2018 ve dvou lokalitách:

  • Berlin - ILA Berlin Airshow, Space Pavilion, Berlin ExpoCenter Airport, Schoenefeld
  • Darmstadt - European Space Operations Centre (ESOC) a European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites (EUMETSAT)

  • REGISTRACE je možná do 6. dubna 2018 zde.
  • Pro ty z Vás, kdo budou chtít sledovat start Sentinel-3B z pohodní domova, bude možné se připojit k live streamu ESA. Sledujte informace na webu zde.
  • Je vysoká pravděpodobnost, že česky komentovaný přímý přenos bude dostupný prostřednictvím Kosmonautix. Sledujte informace na webu zde.

Kontakt pro více informací:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 944 nebo 267 122 534
E-mail: tiskove@mzp.cz

Foto: ©ESA (galerie)
Zdroj: MŽP (převzato)

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril