Česky English

Úvodní stránka Agentura GSA Sídlo GSA v Praze

Sídlo GSA v Praze

Sídlo GSA v Praze Holešovicích (Photo: MDCR)

Rada ministrů Evropské unie v roce 2010 rozhodla , že administrativní centrum navigačního systému Galileo bude sídlit v Praze. Stěhování z Bruselu do Prahy proběhlo během jara a léta 2012 a dne 6. září 2012 byl slavnostně zahájen provoz agentury v budově v pražských Holešovicích!

O sídlo GSA soupeřila Česká republika s Nizozemskem. Nizozemský konkurenční projekt Noordwijk ale na středečním jednání velvyslanců v Bruselu podpořily jen čtyři země, Česko získalo podporu 22 států, jedna země se hlasování zdržela. Praha usilovala o získání sídla GSA, v němž by časem mělo pracovat až sto lidí, již od roku 2006.

GSA (European GNSS Agency) je regulační orgán pro evropské programy družicové navigace (GNSS). GSA zajišťuje bezpečnostní akreditaci a provoz bezpečnostního monitorovacího střediska systému Galileo. GSA je také odpovědná za marketing a komercionalizaci systému Galileo a EGNOS, zejména přispívá k přípravě uvedení systému na trh, analýzu trhu a propagaci aplikací a služeb na trhu v oblasti družicové navigace. GSA také plní úkoly spojené s certifikací systému a jeho jednotlivých komponentů.

Evropský družicový navigační systém Galileo se již řídí z Prahy. Budova nového sídla na adrese Janovského 2 v pražských holešovicích byla slavnostně otevřena dne 6. září 2012.

 

Kontakt a další informace:

Ing.  Karel Dobeš

Vládní zmocněnec pro spolupráci s Agenturou pro evropský GNSS

e-mail : karel dobes@mdcr.cz
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril