Česky English

Úvodní stránka Aktuality Zmrzlá údolí na Marsu

Zmrzlá údolí na Marsu

24.3.2016

Zmrzlá údolí na Marsu

Zasazena mezi roztříštěné okraje obrovské dopadové pánve na Mars jsou údolí pokrytá námrazou.

S délkou 2200 km a hloubkou 9 km je pánev Hellas největším impaktním kráterem na Marsu. Tento snímek, který 6. prosince 2015 pořídila sonda ESA Mars Express, se zaměřuje na část západního okraje pánve.

Oblast se vyznačuje rozdíly v převýšení přes 6000 m, přičemž vede dolů ne nepodobna rozpukanému schodišti. Zakončena je rovným dnem, které je pokryto námrazou nebo rovnou ledem.

Pod ledovým pokryvem je přitom možné vidět početné údolím podobné útvary, což napovídá toku materiálů na dně pánve Hellas v minulosti.

Například blízko středu obrázku je patrný tok ne nepodobný ledovcům, který vytváří údolí skrze terasovitou topografii, přičemž přenáší a umisťuje materiál na dno pánve.

Přiblížení do kanálu pak ukazuje paralelní struktury na povrchu – „liniové vyplnění údolí“ – které odkazuje na tok materiálu.

Masový pohyb materiálu je přitom pozorovatelný na celé scenérii. Další příklad lze nalézt v malém dopadovém kráteru zcela vlevo na hlavním snímku: jeho okraj je narušený a materiál se kaskádovitě „sype“ z kopce.

Jinak lze spatřit i celu řadu vpustí, a to po celé délce terasovitých svahů.

U středu hlavního snímku jsou pak sousedící dopadové krátery, které byly narušeny zlomem. Tím došlo k vytvoření malého „kroku“ v terénu, který je velmi dobře patrný na 3D modelu oblasti.

Zlom přitom musí být mladší, než kráter, který protíná. To vede k domněnce, že oblast musela být v pozdější době objektem praskání vzhledem k poklesu teras.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.