Česky English

Úvodní stránka Aktuality Země z vesmíru: kde se východ potkává se západem

Země z vesmíru: kde se východ potkává se západem

5.6.2013

Země z vesmíru: kde se východ potkává se západem Na tomto snímku pořízeném družicí Envisat je zachycený Istanbul a jeho okolí v severozápadním Turecku. Na severu je vidět Černé moře, které se propojuje s Marmarským mořem (uprostřed) skrze průliv Bospor. V levém dolním rohu je vidět průliv Dardanely, který propojuje moře Marmarské s Jónským.

Turecko je euroasijská země s většinou svého území v jihozápadní Asii a menší částí na Balkáně v jihovýchodní Evropě.

Největší město, Istanbul, je zachyceno právě uprostřed snímku a rozkládá se kolem průlivu Bospor. Istanbul se tak nachází na dvou kontinentech (leží v Evropě a Asii), čímž se z něj stává skutečný styčný bod východu a západu.

Turecko je ovšem zároveň díky své poloze zranitelné od zemětřesení: 1600 kilometrů dlouhý severoanatolský zlom prochází jen patnáct kilometrů jižně od Istanbulu. Zároveň se nachází na relativně malé anatolské desce, které je sevřena třemi velkými tektonickými deskami: Africkou a Arabskou na jihu a Euroasijskou na severu. Pohyby těchto desek byly zdrojem čtených zemětřesení v uplynulém století.

Protože zemětřesení mohou naše stávající mapy učinit během okamžiku neaktuálními, jsou právě družicové snímky užitečné pro aktualizované informace o změnách zemského pokryvu stejně jako pro vytváření referenčních kartografických projekcí pro záchranné operace. Kromě toho umožňuje srovnání dřívějších a aktuálních snímků oblasti vyhodnotit poškození, a tudíž rychleji plánovat obnovu.

Snímek byl pořízený přístrojem MERIS na družici Envisat dne 9. června 2011.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril