Česky English

Úvodní stránka Aktuality Zařízení EDRS-A prochází testováním

Zařízení EDRS-A prochází testováním

15.4.2016

Zařízení EDRS-A prochází testováním

Průkopnické evropské komunikační zařízení EDRS-A (European Data Relay System), které je často označováno jako „evropská kosmická datová dálnice“, je ve vesmíru už měsíc a jeho testování probíhá výborně. Tým v belgickém Redu, který ho má na starosti, ho nyní posunul k plnému provozu poté, co položil základy pro první laserové spojení s družicemi Sentinel systému GMES/Copernicus.

Zařízení EDRS-A bylo vypuštěno 29. ledna 2016 jako hostovaný náklad na palubě družice Eutelsat-9B. Jde o základní kámen sítě SpaceDataHighway, a proto je extrémně důležité, aby bylo zařízení v co nejlepším stavu.

Testování započalo dva týdny poté, co byla družice Eutelsat vypuštěna. Tedy ještě v době, kdy putovala na svoji finální pozici: ta je na geostacionární dráze na 9 stupních východní délky nad rovníkem.

 

Řídicí středisko k EDRS-A

Testy probíhají v rámci celoevropské sítě pozemních a řídicích středisek, které jsou spravované různými partnery. Mezi nimi má ovšem středisko Redu Space Services (RSS) v Belgii klíčovou roli.

RSS provádí většinu testů zařízení EDRS-A ze střediska ESA v belgickém Redu ve spolupráci se střediskem DLR GSOC (German Space Operations Center) v německém Oberpfaffenhofenu a družicovým řídicím střediskem firmy Eutelsat ve francouzském Rambouillet. Celkovou zodpovědnost za systém EDRS pak má Airbus Defence and Space.

EDRS-A má dvě antény. Jedna velká a pevně zakotvená přenáší data dolů do Evropy v pásmu Ka. Druhá je menší a mobilní, takže může být použita ke sledování cílů na nízké oběžné dráze, jako je třeba Mezinárodní kosmická stanice.

Prokurista EDRS-A v ESA Khalil Kably poznamenává: „Starty do vesmíru znamenají výrazný stres na jemnou a sofistikovanou technologii jako je EDRS. Vybavení musí přečkat velmi drsné zacházení – jak z hlediska vibrací, tak akusticky. Proto je středisko v Redu rádo, že veškeré vybavení pracuje jako bylo očekáváno a zvláště pak antény že jsou – jak ukazují zkoušky - v dobrém stavu.“

K těmto závěrům došlo řídicí středisko porovnáním datového toku z EDRS-A směrem „dolů“ i směrem „nahoru“ a jejich srovnáním s výkonem zařízení v době, kdy bylo ještě na Zemi. Tým v Redu také zmapoval pokrytí antén ve srovnání s predikovanými modely.

 

Středisko Redu: spojení Evropy s vesmírem

V roce 2014 bylo středisko Redu v Belgii označeno Evropskou kosmickou agenturou (ESA) jako „kritická infrastruktura“. Je zodpovědné za monitorování prvních „kosmických krůčků“ většiny důležitých projektů ESA.

Například každá družice z navigačního programu Galileo, který probíhá pod taktovkou Evropské komise, prošla po startu testováním vedeným právě z Redu. Středisko také řídí všechny tři aktivní družice ESA Proba a v uplynulých letech bylo různými způsoby zapojeno do programů všech evropských satelitních operátorů.

Ředitel telekomunikací v ESA Magali Vassiere k tomu uvedl: „Redu má obrovské zkušenosti s testováním na oběžné dráze. Což je přesně ten důvod, proč jsme si ho vybrali jako záložní letové operační středisko programu EDRS. Redu má přitom čím dál větší zkušenosti a zajišťuje si tak důležitou roli v evropském systému pozemních segmentů.“

Redu sleduje funkci zařízení EDRS-A s pomocí nové antény pracující v pásmu Ka. Ta je jednou z více než tří desítek, které byly v uplynulé dekádě postaveny, aby se z místa stalo jedno ze špičkových světových středisek.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.