Česky English

Úvodní stránka Aktuality Zaostřeno na místo přistání modulu Schiaparelli

Zaostřeno na místo přistání modulu Schiaparelli

11.8.2016

Zaostřeno na místo přistání modulu Schiaparelli

Modul Schiaparelli alias demonstrátor EDL (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module) ze společné mise ESA a Roskosmosu ExoMars 2016 míří na říjnové přistání do Meridiani Planum na Marsu. Názorně to ukazuje mozaika vytvořená ze snímků sondy Mars Express.

Přistávací elipsa měřící 100 krát 15 kilometrů se nachází blízko rovníku v jižních vrchovinách Marsu. Oblast byla vybrána pro svoji relativní rovnost a hladkost, kterou naznačují topografické mapy. Šlo totiž o to popasovat se s podmínkami potřebnými pro bezpečné přistání modulu Schiaparelli.

Nedaleko kráteru Endurance na planině Meridiani Planum přistál v roce 2004 už rover NASA Opportunity. Ten posledních pět let zkoumá kráter Endeavour o průměru 22 kilometrů. Ten se nachází jihovýchodně od přistávací elipsy modulu Schiaparelli.

Oblast je také dobře prozkoumaná z oběžné dráhy, takže o ní víme, že obsahuje sedimenty a sírany, které byly velmi pravděpodobně zformovány za přítomnosti vody. Navíc je tu viditelné značné množství vodou vytvořených koryt, a to zvláště v jižní části snímku.

V mnoha kráterech v oblasti jsou viditelná dunová pole. Kolem nich jsou pak tmavší oblasti, které byly pravděpodobně vytvořené větrem a prachovými bouřemi.

Ačkoliv hlavním úkolem modulu Schiaparelli je demonstrovat technologie potřebné pro bezpečné přistání na Marsu, několik jeho palubních vědeckých přístrojů bude zaznamenávat rychlost větru, vlhkost, tlak a teplotu v oblasti přistání.

Stejně tak získají první měření elektrických polí na povrchu Marsu, což – v kombinaci s koncentrací atmosférického prachu – poskytne nový pohled na roli elektrických sil při pohybech prachu. Tedy při spouštěčích prachových bouří.

Výsadkový modul Schiaparelli letí k Marsu na palubě sondy ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Ta odstartovala na palubě rakety Proton z kosmodromu Bajkonur letos 14. března, přičemž aktuálně směřuje k setkání s Rudou planetou 19. října.

Od mateřské lodi se Schiaparelli oddělí 16. října. O tři dny později použije kombinaci tepelného štítu, padáku, pohonného systému a amortizační struktury ke zpomalení šest minut trvajícího sestupu na povrch Marsu.

Sonda ESA Mars Express, která je oběžné dráze stejnojmenné planety od roku 2004, je pak součástí flotily družic, které budou během krátkého života modulu Schiaparelli fungovat jako retranslační stanice.

K vytvoření mozaiky složené z několika snímků Marsu byly použity záběry z kamery HiRSC (High Resolution Stereo Camera) na sondě Mars Express. Ty vznikly 23., 26. a 29. srpna 2005 a 1. srpna 2010.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril