Česky English

Úvodní stránka Aktuality Začala mise Proxima

Začala mise Proxima

18.11.2016

Začala mise Proxima

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet, astronautka NASA Peggy Whitsonová a ruský velitel Oleg Novickij z Roskosmosu se 17. listopadu ve 20:20 h GMT vydali do vesmíru z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Jejich loď Sojuz MS-03 nyní bezpečně míří k Mezinárodní kosmické stanici, s níž by se měla spojit v sobotu.

Po dechberoucím startu kosmonauti během deseti minut překonali vzdálenost 1640 kilometrů a dosáhli rychlosti 28800 km/h. Trojice stráví následující dva dny cestou k Mezinárodní kosmické stanici.

Kosmická loď Sojuz má velikost automobilu a vozí lidi do vesmíru už téměř padesát let. Thomas Pesquet, Peggy Whitsonová a Oleg Novickij obkrouží Zemi celkem 34krát před tím, než v sobotu 19. listopadu dorazí ve 22:00 h GMT na Mezinárodní kosmickou stanici.

Po divokém startu je čeká relativně klidná a tichá cesta. Posádka nemá k dispozici internet ani satelitní telefony, takže je při komunikaci se Zemí odkázaná na rádiové spojení.

Thomas Pesquet je prvním francouzským kosmonautem, který od roku 2008 navštíví Mezinárodní kosmickou stanici. Tehdy pomáhal Léopold Eyrharts s instalací evropského laboratorního modulu Columbus. Zatímco Thomas Pesquet je nováček, Peggy Whitsonová i Oleg Novickij jsou veteráni z předchozích letů lodi Sojuz. Pro Peggy Whitsonovou jde dokonce o již třetí dlouhodobou expedici na ISS – a druhou, během níž zaujme pozici velitele základny.

 

Mise Proxima

Jakmile Thomas Pesquet vstoupí na palubu orbitálního komplexu, začne jeho mise Proxima. Jedním z prvních úkonů bude krátká komunikační seance s přáteli a rodinou.

Nic nedokáže plně připravit kosmonauty na stav beztíže, ale instruktoři na Zemi dělají, co mohou, a to během lekcí v bazénech, dvacetisekundových pobytů v beztíži na palubách letadel nebo hodinách virtuální reality.

První dva týdny ve vesmíru bude Thomas Pesquet trávit především tím, že se bude učit žít a pracovat v podmínkách mikrogravitace. Během této doby se jeho tělo plně adaptuje na život bez vlivu gravitace. Jeho páteř se natáhne, tekutiny v těle se posunou směrem k hlavě a kosti zeslábnou.

Kromě toho si bude muset Thomas Pesquet zvyknout na nové vnímání prostoru. Bez hmotnosti chybí tradiční vnímání toho, co je nahoře a dole, vlevo nebo vpravo – všechno záleží jen a jen na tom, jak letíte. A aby to bylo ještě komplikovanější, jakékoliv vybavení, nástroje nebo třeba jídlo, které nejsou připevněné, odplují.

Během svého šestiměsíčního letu vesmírem má Thomas Pesquet v plánu celou řadu vědeckých experimentů. Například už během prvního týdne pobytu na ISS začne pracovat na pokusu Aquamembrane, který slibuje zjednodušit testování kontaminace vody – na Zemi i ve vesmíru.

Dále pak v rámci experimentu Matiss rozmístní vzorky na různá místa laboratoře Columbus, které budou zkoumat antibakteriální vlastnosti materiálů ve vesmíru. Tak bude možné zjistit, zdali by nešlo budoucí kosmické lodě udělat jednodušší na čištění.

Stejně tak během prvního týdne ve vesmíru Thomas Pesquet rozmístí detektory, které budou sledovat radiaci na Mezinárodní kosmické stanici – a také přímo na svém těle.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril