Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vystaveno vesmíru a nyní zpět na Zemi

Vystaveno vesmíru a nyní zpět na Zemi

7.7.2016

Vystaveno vesmíru a nyní zpět na Zemi

Když se 18. června vracela trojice kosmonautů Tim Peake, Jurij Malenčenko a Tim Kopra po 186 dnech pobytu na oběžné dráze zpět na rodnou hroudu, hlavní pozornost se – celkem pochopitelně – soustředila právě na ně.

Ale v návratovém modulu lodi Sojuz bylo také 46 vzorků malých organismů a více než 150 organických sloučenin. Jejich cesta byla ještě zajímavější, než v případě trojice kosmonautů. Tyto vzorky totiž strávily osmnáct měsíců ve volném prostoru, a to připevněné na vnějším plášti Mezinárodní kosmické stanice.

Experiment Expose-R2 je miniaturní fotochemická laboratoř, která vystavila různé vzorky tvrdým podmínkám kosmického prostředí. Díky plnému vystavení působení sluneční energie a vakua, radiace a teplotních změn mohou výzkumníci zjistit, jak chemikálie a mikrobiologický život reagují na nechráněné podmínky kosmického letu. A to například na kometě. Předchozí experiment Expose ukázal, že želvušky a některé druhy lišejníku cestu vesmírem přežijí.

Experiment Expose-R2 byl na palubu ISS navrácený kosmonauty Jurijem Malenčenkem a Sergejem Volkovem během výstupu do otevřeného prostoru dne 3. února. Následně byl uložený, aby se při první vhodné příležitosti mohl vrátit zpět na Zemi. Vzorky byly během skladování umístěné v uzavřeném kontejneru a zakryté tak, aby k nim nemohlo proniknout žádné světlo.

Vzorky byly vystaveny působení kosmického prostředí během více než 8500 obletů Země, takže vědci jsou nyní opravdu zvědaví, jak přečkaly tento výlet.

 

Poslední úsek epické cesty

Jakmile byli kosmonauti bezpečně vně návratového modulu, byly z něj kazety s experimentem rychle vyjmuty. A to proto, aby nedošlo k jejich znehodnocení díky horku v místě přistání. Vzápětí byly umístěny do kontrolovaného prostředí, kde probíhalo jejich neustálé monitorování.

Vzorky pak byly odeslány do Moskvy, kam dorazily 19. června. Odtud pak putovaly dále do Mnichova. A odtud ještě do letecko-kosmického střediska DLR v Kolíně nad Rýnem, kde teprve byly vyjmuté ze svých kontejnerů. Většina z nich pak byla distribuována mezi 30 výzkumníků v jedenácti laboratořích v Nizozemí, Itálii, Francii a USA. Ti nyní zkoumají, jak jednotlivé vzorky reagovaly na pobyt ve vesmíru.

Pozemní kontrolní sada vzorků zatím zůstane po následující dva měsíce netknutá. Je vystavena stejným podmínkám jako vzorky ve vesmíru, ale bez kosmické radiace a bez stavu beztíže. Právě to jsou unikátní podmínky, které nabízí Mezinárodní kosmická stanice.

Vědci plánují, že se sejdou v listopadu, aby diskutovali první výstupy z jednotlivých částí experimentu.

ESA má dlouhou historii „expozičních“ experimentů. Aktuální třetí běh experimentu Expose je prozatím poslední, ale už teď bylo předloženo mnoho návrhů pro pokračování studia hranic možností života v naší Sluneční soustavě a pro sledování toho, jak kosmický let mění organické materiály.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.