Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vše je připraveno na realizaci mise Biomass

Vše je připraveno na realizaci mise Biomass

6.5.2016

Vše je připraveno na realizaci mise Biomass

ESA a Airbus Defence and Space UK podepsaly dne 29. dubna kontrakt v hodnotě 229 mil. eur na výrobu další družice z kategorie Earth Explorer: jde o misi Biomass, která má na oběžné dráze začít pracovat v roce 2021.

Družice poskytne globální mapy toho, kolik uhlíku je uloženo ve světových lesích a jak se tento objem mění v průběhu času. Zvláště pak s důrazem na absorpci oxidu uhličitého, které je uvolňovaný při spalování fosilních paliv.

Mise Biomass také poskytne základní podporu pro smlouvy v rámci Spojených národů pro redukci emisí z odlesňování a poškozování lesů.

Mise třídy Earth Explorer se zaměřují na studium atmosféry, biosféry, hydrosféry, kryosféry a zemského nitra. Díky nim se dozvíme více o interakcích mezi těmito komponentami a vlivu lidské činnosti na přírodní procesy.

Už dnešní družice dokážou celosvětově detekovat typ lesního porostu a pokryvu, ale mise Biomass má tyto informace posunout na mnohem vyšší úroveň. Satelit ponese první syntetický aperturní radar v pásmu P, který bude schopen dodávat přesné mapy tropické, teplotní nebo severské lesní biomasy – což jsou informace, které není možné získat obvyklými metodami sběru dat. Pětiletá mise přitom bude monitorovat nejméně osm růstových cyklů světových lesů.

Družice se bude pohybovat na téměř polární slunečně-synchronní dráze ve výšce 660 km. Bude měřit biomasu s rozlišením 200 m a odlesňování s rozlišením 50 m. Krom toho bude mít experimentální „tomografickou“ fázi, která nabídne trojrozměrné modely lesů.

Radar bude poskytovat snímky za každého počasí, takže bude možné změřit množství uhlíku uloženého v lesích. Díky tomu se zlepší naše pochopení jeho koloběhu.

Data podpoří iniciativu Spojených národů REDD+ zaměřenou na redukci emisí z odlesňování. Družice totiž bude mít možnost systematicky monitorovat lesy ve zranitelných oblastech bez potřeby pozemních měření.

„Biomass je další z misí, které dosahují nových hranic,“ poznamenal ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig během podepisování kontraktu v britském Stevenage. „Podobně jako další družice z programu Earth Explorer představuje významné prvenství. Poprvé použije radar pracující v pásmu P k získání informací o skutečném stavu uhlíku v pozemských lesích. Tedy informací, které jsou zásadní k lepšímu pochopení jeho oběhu a studiu globální biomasy vůbec.“

Pozorování z této nové mise také nabídnou lepší vhled do rychlosti ztráty přirozeného prostředí a efektu, který to má na biodiverzitu v lesích.

Mise také přinese možnost studovat podpovrchovou geologii v pouštích, sledovat pohyby ledovců a topografii lesního podloží.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.