Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vita: název a logo další expedice ESA na kosmickou stanici

Vita: název a logo další expedice ESA na kosmickou stanici

29.11.2016

Vita: název a logo další expedice ESA na kosmickou stanici

Kosmonaut ESA Paolo Nespoli se v příštím roce vydá na Mezinárodní kosmickou stanici, což pro něj bude představovat již třetí cestu do vesmíru. Dnes přitom bylo oznámeno jméno a logo jeho mise.

Název Vita představuje zkratku z „Vitality, Innovation, Technology and Ability“ a byl vybraný italskou kosmickou agenturou ASI, která celou misi zajišťuje na základě barterové dohody s NASA.

V italštině „vita“ znamená „život“, což reflektuje experimenty, které Paolo Nespoli uskuteční. A zároveň i filozofické souvislosti života ve vesmíru – jednom z nejméně přívětivých míst pro lidské bytosti.

Logo mise vytvořila ESA společně s ASI a Paolem Nespolim. Obsahuje symbol „Třetí ráj“ (Third Paradise) od italského umělce Michelangela Pistoletta, který spojuje hlavní poselství mise.

Tři prvky znamenají: vlákno DNA jako symbol života a vědy, kniha jako symbol kultury a vzdělání a Země jako symbol humanity.

„Třetí ráj“ je přeformulace symbolu věčnosti. Dva protilehlé ovály obsahují prvky vědeckých a kulturních aktivit, které Paolo Nespoli uskuteční ve vesmíru. Jejich setkání se středu emblému představuje vývoj Země a přínos pro lidstvo.

Ústřední tvar symbolu společně s přítomností glóbu, je také možné vnímat jako oko – tedy pohled kosmonauta nad naší planetou.

Logo obsahuje také barvy italské vlajky, což je připomínka země původu Paola Nespoliho.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda