Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vesmír pro bezpečnost na letištích

Vesmír pro bezpečnost na letištích

18.2.2016

Vesmír pro bezpečnost na letištích

Snad každý má za sebou zkušenost při průchodu bezpečnostními rámy na letištích. Tento proces ovšem není jen pomalý a obtěžující – a člověk si často říká, nakolik je i spolehlivý nebo zdali není jen ztrátou času.

Díky vynálezu pro kosmický průmysl ovšem může být celá procedura zjednodušena. Díky speciálnímu senzoru vyvinutému a patentovanému ESA vyvinila společnost Digital Barriers z Velké Británie systém ThruVision, který se přímo zaměřuje na objekty skryté pod oblečením.

Systém již funguje na několika letištích a byl použitý pro rutinní kontroly na setkání Asociace zemí jihovýchodní Asie v roce 2014. Zúčastnilo se ho osmnáct hlav států včetně prezidenta USA Baracka Obamy, indického premiéra Narendra Modiho nebo ruského premiéra Dmitrije Medvěděva.

 

Terahertzové snímkování

V kosmické astronomii může pozorování na terahertzových frekvencích – což je 1000 GHz – ukázat, jak se v počátcích vesmíru formovaly galaxie a jak se v průběhu věku formovaly hvězdy.

V oblasti monitorování životního prostředí jsou terahertzové kamery používané k získávání dat o poškozování ozónové vrstvy. Pozorování ve specifických frekvencích se dále zaměřuje na výměny mezi troposférou a stratosférou, čímž nám poskytuje důležité informace o globálních klimatických změnách.

Ovšem zde na Zemi se letištní bezpečnost zaměřuje na potenciálně nebezpečné předměty v pevných obalech, kterými jsou třeba příruční tašky nebo oblečení. Terahertzové vlny přitom mohou snadno proniknout skrze některé materiály, jako jsou zdi nebo textil, a přesto mohou být zaostřeny podobně jako světlo při vzniku snímků.

Peter de Maagt z ESA si uvědomil potenciál terahertzový kamer pro budoucí družicové mise a vyvinul je v rámci iniciativy StarTiger. A právě díky této existující technologii tak mohl tým Rutherford Appleton Laboratory ve Velké Británii proměnit nápad v realitu během šesti měsíců.

Nápad Petera de Maagta je nyní součástí portfolia intelektuálních práv ESA (Intellectual Property Rights, IPR).

Nuria Hernandez Alfagemeová z kanceláře ESA TTP (Technology Transfer Programme) k tomu dodává: „Tato technologie je už dnes využívána několika společnostmi v oblasti nekosmických aplikací. Celkem jde o více než 120 vynálezů dostupných pro komerční využití různými společnostmi v Evropě.“

„Britská společnost Digital Barriers nyní využívá naši terahertzovou technologii ve svém systému ThruVision pro tělesné skenery, které jsou instalovány na mnoha letištích,“ vysvětluje Peter de Maagt.

„Během rychlého skenování může kamera zaznamenat schované zbraně a další objekty skrývané pasažéry. Což zvyšuje bezpečnost na letištích a urychluje odbavení pasažérů na všech letištích, kde byl systém instalovaný.“

Po úvodním vývoji založilo několik z původních členů týmu Startiger společnost ThruVision Systems Ltd, která byla podporována v rámci inkubační iniciativy ESA v britském Harwellu.

V roce 2012 byla společnost zakoupena firmou Digital Barriers a její výroční zpráva za rok 2015 hovoří o téměř obratu téměř 20 mil. liber z produktů a služeb ThruVision. Hlavním trhem není jen Velká Británie, ale i Turecko, Japonsko, Hong Kong, Spojené státy a Filipíny.

„Stejný patent je také licencován společnosti SubTeraNDT Limited, což je

také absolvent inkubátoru ESA ve středisku Harwell,“ dodává Nuria Hernandez Alfagemeová.

Tato společnost využívá terahertzovou technologii k vývoji nekontaktních a neionizujících systémů pro kontrolu izolací a nátěrů proti korozi nebo dalším abnormalitám zvláště v plynařském nebo ropném průmyslu.

Více o vývoji terahertzové kamery v rámci programu ESA Startiger (v angličtině) zde.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.