Upozornění pro média: start družic Galileo 23 až 26 se blíží
23.7.2018
Poslední kvarteto družic Galileo z druhé série FOC (Full Operational Capability) je připraveno ke startu ve středu 25. července v 11:25 h GMT (13:25 h středoevropského času, 08:25 h času místního) z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Do vesmíru je vynese raketa Ariane 5 společnosti Arianespace během letu s označením VA244.
Start bude třetí a zároveň poslední, který bude využívat upravenou verzi nosiče Ariane 5 ES. Kvarteto družic vynese na střední oběžnou dráhu MEO (Medium Earth Orbit) ve výšce 23222 km.
Zároveň půjde o 99. let rakety Ariane 5. Čtyři nové družice zvýší jejich počet v konstelaci Galileo z 22 na 26, čímž zvýší přesnost a dosah celého systému. Za něco málo přes čtyři roky vypustila ESA a partneři kolem programu Galileo 22 družic tohoto navigačního systému.
Systém Galileo začal poskytovat své úvodní služby 15. prosince 2016. Dnes jeho služeb využívá více než 100 miliónů komerčních zařízení.
Zástupci médií jsou zvaní na audiobrífing, který se uskuteční 24. července v 16:30 h GMT (18:30 h středoevropského času, 13:30 h času místního na kosmodromu). V jeho rámci budou oznámeny nejnovější informace o stavu systému.
Kterak sledovat start
ESA TV
Ve spolupráci s Arianespace poskytne ESA TV zdarma stream startu. Další informace budou na: http://www.esa.int/esatv/Television
Portál ESA
Start bude přenášený živě na webovém portálu ESA na www.esa.int, a to včetně streamu a aktualizací týkajících se startu.
Fotografie
Nejnovější snímky ve vysokém rozlišení jsou k dispozici v multimediální galerii ESA: http://spaceinimages.esa.int/Images
Fotoknihovna ESA pro profesionály: http://www.esa-photolibrary.com
Požadavky na snímky pro média mohou být směrovány na spaceinimages@esa.int
Sociální média
Start lze sledovat i prostřednictvím sociálních médií:
Twitter: @esa a hashtag #Galileo
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanSpaceAgency
YouTube: https://www.youtube.com/ESA
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).
Autor: Tomáš Přibyl | Sekce: Aktuality | Tisk | Poslat článek známému