Česky English

Úvodní stránka Aktuality Upozornění pro média: první výsledky z mise ESA LISA Pathfinder

Upozornění pro média: první výsledky z mise ESA LISA Pathfinder

26.5.2016

Upozornění pro média: první výsledky z mise ESA LISA Pathfinder

Zástupci médií jsou zváni na setkání, kde budou seznámeni s prvními výsledky získanými při misi ESA LISA Pathfinder. Jde o technologický demonstrátor určený pro testování metod pozorování gravitačních vln z vesmíru.

Setkání s médii je organizováno Evropskou kosmickou agenturou (ESA) ve středisku ESAC (European Space Astronomy Centre) ve Villanueva de la Cañada u španělského Madridu. Uskuteční se v úterý 7. června od 11:30 do 13:00 h středoevropského času. Akce je otevřena od 11:00 h středoevropského času.

Observatoř LISA Pathfinder byla vypuštěna do vesmíru v prosinci 2015, přičemž se vydal na svoji operační dráhu do bodu ve vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci. V tomto místě začala 1. Března vědeckou část své mise. Jejím jádrem jsou dvě identické krychle ze zlata a platiny, které byly uvedeny do nejdokonalejšího volného pádu kdy dosaženého ve vesmíru.

Uvolnění testovacích objektů znamená, že nyní jsou vystaveny toliko působení gravitace. Pochopení chování objektů v těchto podmínkách je nezbytně nutné pro návrhy a realizaci budoucích výzkumných misí, které budou studovat gravitační vlny. Ty předpověděl před sto léty Albert Einstein: představují odchylky v časoprostoru, které byly poprvé detekovány observatoří LIGWO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory).

Během dvou měsíců vědeckých operací uskutečnil tým řídicí misi LISA Pathfinder celou řadu experimentů s testovacími objekty, aby potvrdil schopnost detekovat gravitační vlny při pozorováních z vesmíru. A právě výsledky těchto experimentů budou představeny na setkání se zástupci médií.

 

Plánovaný program akce

11:30–11:40

Fabio Favata, vedoucí koordinační kanceláře, ředitelství ESA pro vědu– Otevírání gravitačního Vesmíru pro vědecký program ESA

11:40–11:50
Paul McNamara, projektový vědec mise LISA Pathfinder v ESA – Observatoř LISA Pathfinder: nový způsob, jak se díváme na Vesmír

11:50–12:00

Martin Hewitson, náměstek hlavního vědeckého poradce mise z University of Hanover – Výkon optických měření na LISA Pathfinder

12:00–12:10
Stefano Vitale, hlavní vědec mise LISA Pathfinder z University of Trento – První výsledky observatoře LISA Pathfinder

12:10–13:00          
Otázky a odpovědi a příležitost k individuálním rozhovorům

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.