Česky English

Úvodní stránka Aktuality Třetí družice Sentinel pro systém GMES/Copernicus vypuštěna

Třetí družice Sentinel pro systém GMES/Copernicus vypuštěna

17.2.2016

Třetí družice Sentinel pro systém GMES/Copernicus vypuštěna

Třetí družice, která byla vyvinuta v režii ESA a která nese kvarteto přístrojů pro dálkový průzkum Země, byla vypuštěna do vesmíru. Díky tomu získá evropský program GMES/Copernicus výrazně širší záběr.

Družice Sentinel-3A o hmotnosti 1150 kg byla na oběžnou dráhu vynesena raketou Rockot, která odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck. Stalo se tak 16. února v 17:57 h GMT (18:57 h středoevropského času, 20:57 h času místního).

Po prvním zážehu, který se uskutečnil zhruba pět minut po startu, a druhém o přibližně 70 minut později, dopravil horní stupeň nosiče Rockot družici Sentinel-3A na plánovanou dráhu ve výšce 815 km na Zemí. K oddělení družice od nosiče došlo 79 minut po startu.

První signál z družice Sentinel-3A byl přijatý 92 minut po startu švédskou komunikační stanicí Kiruna. Telemetrické spojení a řízení družice pak převzali specialisté v operačním středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu. Od toho okamžiku bylo možné sledovat stav družice.

Po startu a úvodní orbitální fázi, která bude trvat tři dny, budou specialisté na Zemi nejprve kontrolovat jednotlivé prvky družice a následně je mají za úkol kalibrovat. Po dalších pěti měsících zkušebního provozu bude zahájena operační fáze letu.

„Po úspěšném startu družice Sentinel-3 se nyní těšíme na to, jak naše týmy expertů probudí misi k operačnímu životu. Stejně, jako to zvládli u prvních dvou satelitů této série,“ poznamenává generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Jde o další demonstraci širokého záběru schopností, které má ESA: je schopná připravit vše od počáteční fáze návrhu až po plně operační misi na oběžné dráze.“

Výprava je třetí ze šesti rodiny dedikovaných misí, které vytvoří jádro evropské monitorovací sítě GMES/Copernicus. Ta bude odkázaná na družice Sentinel a spolupracující mise při poskytování dat pro monitorování životního prostředí a podporu dalších aktivit. Aby to byla schopná plnit, nese družice Sentinel-3 sérii špičkových senzorů.

Nad oceány bude měřit jejich teplotu, barvu a výšku vln – stejně jako tloušťku mořského ledu. Tato měření budou použita například k monitorování změn zemského klimatu a pro další aplikace, jako je sledování znečištění oceánů nebo jejich produkce.

Nad zemským pokryvem zase bude tato inovativní mise monitorovat lesní požáry, studovat využití země, kontrolovat stav vegetace a měřit výšku hladiny v řekách a jezerech.

„Jde o třetí družici řady Sentinel, která byla vypuštěna za méně než dva roky – a i jinak jde o speciální okamžik. Znamená totiž vstup do nové éry služeb systému GMES/Copernicus, protože Sentinel-3 poskytne celou rozsáhlou paletu bezprecedentního pokrytí oceánů,“ uvádí ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig.

Sesterská družice Sentinel-3B se chystá na start v příštím roce.

Data ze všech misí Sentinel jsou používána celosvětově a jsou zdarma k dispozici všem uživatelům.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.