Česky English

Úvodní stránka Aktuality Testovací objekty už uvnitř observatoře LISA Pathfinder plují volně

Testovací objekty už uvnitř observatoře LISA Pathfinder plují volně

24.2.2016

Testovací objekty už uvnitř observatoře LISA Pathfinder plují volně

Observatoř ESA LISA Pathfinder uvolnila obě své krychle ze zlata a platiny a zanedlouho tak bude moci začít svoji náročnou vědeckou misi. Během ní umístí tyto testovací objekty do nejčistšího volného pádu, kterého se kdy podařilo dosáhnout. Díky tomu budou demonstrovány technologie pro pozorování gravitačních vln přímo z vesmíru.

Observatoř LISA Pathfinder byla vypuštěna od vesmíru 3. prosince 2015. Následně 22. ledna letošního roku dosáhla svého operačního místa, které se nachází zhruba 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci.

S tím, jak pokračují testy observatoře a jejího přístrojového vybavení, bylo nyní dosaženo významného mezníku. Poprvé došlo k tomu, že oba testovací objekty – pár identických krychlí o délce strany 46 mm vyrobených ze zlata a platiny – byly uvolněny a nyní se pohybují volně jen několik milimetrů od stěn. Krychle jsou 38 cm od sebe a propojují je toliko laserové paprsky.

Během předletové přípravy observatoře LISA Pathfinder, startu, zážehů motorů postupně zvyšujících oběžnou dráhu a šest týdnů trvající pouti na pracovní místo, byla každá kostka pevně zajišťována osmi držáky dotýkajícími se jejich rohů.

Dne 3. února byly přidržující držáky staženy a následně došlo k otevření ventilu, s jehož pomocí byly vypuštěny zbytkové molekuly plynů kolem kostek do volného prostoru.

Každá z kostek je nyní ve středu své komůrky přidržovaná lehce jen párem táhel dotýkajících se opačných stěn kostek.

V pondělí 15. února byla táhla přidržující jednu kostku uvolněna, o den později pak došlo ke stejnému úkonu v případě druhé. Od toho okamžiku se pohybují zcela volně, bez mechanického kontaktu s observatoří.

„A právě proto posíláme do vesmíru tyto testovací krychle: abychom pro ně dosáhli podmínek, kterých nemůžeme dosáhnout v podmínkách gravitačního pole naší planety,“ uvádí projektový vědec ESA Paul McNamara.

„Jen za těchto podmínek je možné testovat volný pád v jeho nejčistší dosažitelné podobě. Už se nemůžeme dočkat, až spustíme experimenty na této úžasné gravitační laboratoři.“

Během následujícího týdne budou krychle vydány kompletně na milost gravitaci, přičemž na ně žádné jiné síly nebudou mít vliv. Před tím na ně ovšem budou nasazeny minimální elektrostatické síly, aby bylo zajištěno, že krychle budou přesně následovat mateřskou observatoř, v níž jsou uloženy. A to proto, že během letu vesmírem je observatoř lehce „rušena“ vnějšími vlivy jako je třeba tlak slunečního záření.

Dne 23. února přepne řídicí tým observatoř LISA Pathfinder poprvé do vědeckého režimu a díky tomu bude aktivovaný přesně opačný režim: krychle budou ve volném pádu a observatoř se kolem nich bude pohybovat, přičemž bude reagovat na všechny podněty vnějších sil. Mikrotrysky budou zajišťovat nepatrné pohyby, aby byla observatoř přesně vycentrována.

Následně vědecký tým proveden několikaměsíční test, v rámci něhož určí, jak přesně je možné udržet dva testovací objekty ve volném pádu ve stejné vzájemné poloze. Sledováno to bude pomocí laserových paprsků.

Jasně řečeno, požadovaná přesnost bude v řádu milióntiny z milióntiny metru.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.