Česky English

Úvodní stránka Aktuality Systém Galileo zahájil globální provoz

Systém Galileo zahájil globální provoz

16.12.2016

Systém Galileo zahájil globální provoz

Vlastní evropský družicový navigační systém Galileo zahájil provoz: satelity začaly z vesmíru vysílat poziční, navigační a časové informace určené uživatelům na celém světě.

V polovině prosince Evropská komise coby vlastník systému formálně oznámila zahájení provoz služeb GIS (Galileo Initial Services). Jde o první krok k plné operační kapacitě.

Konstelace bude i nadále budována vypouštěním dalších družic, které budou postupně zvyšovat kvalitu a dostupnost služeb systému na celém světě.

ESA dohlíží na návrh a nasazení systému Galileo na základě pověření Evropské komise. Provoz systému pak bude svěřený v průběhu roku 2017 agentuře EGNSSA (European Global Navigation Satellite System Agency).

Po pěti letech startů je nyní na oběžné dráze osmnáct družic systému. V listopadu 2016 přitom byly vypuštěné hned čtyři najednou: ty zatím prochází testování před tím, než se na jaře přidají k činnosti celé konstelace.

Plná sestava systému Galileo se bude skládat z 24 družic plus orbitálních rezerv, které mají zabránit jakémukoliv výpadku služby.

Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner k tomu poznamenává: „Pro ESA jde o velmi důležitý okamžik v rámci celého programu. Víme, že výsledky systému jsou vynikající.“

„Oznámení o zahájení poskytování úvodních služeb je uznáním toho, že snaha, čas a peníze investované ESA a Evropskou komisí nebyly zbytečné. Že uspěli naši technici a další pracovníci. A že evropský průmysl může být hrdý na to, že dokázal vytvořit tak fantastický systém.“

Ředitel programu Galileo a navigačních služeb v ESA Paul Verhoef k tomu dodává: „Oznámení [o zahájení poskytování služeb] představuje začátek přechodu z testovacího režimu k operačnímu provozu. A jsme hrdí na to, že můžeme být partnerem programu Galileo.“

„I tak je ale potřeba vykonat velké množství práce. Je třeba vynést do vesmíru celou sestavu družic, dokončit pozemní infrastrukturu a celý systém pak musí být odzkoušený a prověřený.“

„Krom toho už jsme ve spolupráci s Evropskou komisí zahájili práce na druhé generaci architektury, která bude náročnější, ale zároveň i kvalitativně lepší.“

 

Úvodní služby

Galileo nyní poskytuje tři typy služeb, přičemž jejich dostupnost se bude postupně zlepšovat.

Služba OS (Open Service) je zdarma a určena pro masové použití se zařízeními jako jsou chytré telefony nebo automobilové navigační systémy. Je plně kompatibilní s GPS, přičemž společné využívání přinese vyšší přesnost a spolehlivější určení pozice uživatele.

Služba PRS (Public Regulated Service) je šifrovaná a robustní aplikace pro vládami autorizované uživatele jako je civilní ochrana, záchranné složky nebo policie.

Služba SAR (Search And Rescue) představuje evropský příspěvek k dlouhodobě fungující mezinárodní nouzové lokalizační službě KOSPAS-SARSAT. Díky systému Galileo bude možné zaměřit vysílání kohokoliv v nouzi na moři nebo v divočině namísto dosavadních tří hodin už během deseti minut. A navíc s přesností na 5 km (dosud plus mínus 10 km).

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda