Česky English

Úvodní stránka Aktuality Světové korály jsou v ohrožení

Světové korály jsou v ohrožení

29.2.2016

Světové korály jsou v ohrožení

Současná vlna fenoménu El Niño si bere svoji daň na korálových útesech. Proto byla aktivována rychlá výzkumná kampaň uprostřed Tichého oceánu, jejímž cílem je zjistit, jak data z evropské družice Sentinel-2 mohou pomoci při kvantifikování poškození většího rozsahu.

El Niño je nepravidelná oscilace v topických mořských proudech v Tichém oceánu, která má ovšem dalekosáhlé dopady.

Začíná tím, že se masa teplé vody z tropického západního Tichého oceánu vydá na východ, čímž přemístí hladnější a na živiny bohaté vody od západního pobřeží Střední a Jižní Ameriky. Tato teplá masa vody přidává vlhkost k masám vzduchu, které se z oceánu přemisťují nad pevninu a navyšuje tak srážky v inkriminovaných oblastech.

Kromě toho narušuje atmosférickou cirkulaci, což vede k dalekosáhlým meteorologickým anomáliím na celé planetě.

Důsledkem jsou tak mimořádná sucha v Africe, více srážek v Jižní Americe, požáry v jihovýchodní Asii, sněhové bouře v Kalifornii, vlna veder v Kanadě a intenzivní hurikány v celém Tichém oceánu.

Teplejší voda si také vybírá svoji daň na podmořských korálech, u kterých tak nastává proces bělení.

K bělení korálů dochází tehdy, když řasy žijící v jejich tkáních, které slouží k zachytávání sluneční energie a které jsou nezbytné pro přežití korálů, jsou vyšší teplotou „vyloučené“.

Vybělený korál pak může uhynout, což má následné dopady na celý ekosystém korálového útesu. A pak i na rybaření, místní turistiku nebo ochranu pobřeží.

Současný jev El Niño začal v roce 2014 a má zatím vliv na korály na Havajských ostrovech. Odhady amerického úřadu NOAA (National Oceanographic and Atmospheric Administration) hovoří o tom, že letošní bělení může zasáhnout většinu ze světové populace korálů, a to včetně těch v Indickém oceánu a jižní části Tichého.

Pro studium dopadů jednotlivých efektů fenoménu El Niño a změn klimatu na korály v širším měřítku zahájila ESA výzkumnou kampaň na ostrově Fatu Huru v Tichém oceánu, který je součástí Francouzské Polynésie. Cílem kampaně je zjistit, jak by se daly pro sledování stavu korálů využít snímky získávané družicí Sentinel-2.

Družice pravidelně sbírá data nad zemským povrchem, vnitrozemskými vodními tělesy či pobřežními oblastmi, ale je vypnutá při přeletu nad oceány. Ale během přeletů satelitu nad Fatu Huku vznikl speciální požadavek na sběr dat, takže nově je možné sledovat stav korálů včetně případného bělení.

Jak ale zjistíme, zdali to funguje? Francouzský vědec Antoine Collin je na cestě na Fatu Huku, aby data ověřil přímo v terénu. Během dvou týdnů bude používat speciální podmořské senzory k vyhodnocení stavu korálových útesů a sledování jejich změn v čase. Tyto informace budou analyzovány společně s daty z družice Sentinel-2 získávanými ve stejném čase. Tím zjistíme, zdali jsou družicová data a podmořská pozorování prováděná přímo na místě konzistentní.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.