Česky English

Úvodní stránka Aktuality Stanice ESA sledují průlet japonské sondy

Stanice ESA sledují průlet japonské sondy

3.12.2015

Stanice ESA sledují průlet japonské sondy

Pozemní radarové stanice ESA pro komunikaci se sondami ve vzdálených končinách vesmíru podají pomocnou ruku při průletu janského automatu Hayabusa-2 u Země.

Sonda Hayabusa-2 je na dobrodružné šestileté cestě, během níž se setká s asteroidem Ryugu o průměru 900 m. Na jeho povrch dopraví několik výsadkových sond, odebere tu vzorek horniny a vrátí se s ním v roce 2020 do pozemských laboratoří.

Na své cestě vesmírem přitom špičková sonda proletí rok po startu kolem Země, aby s pomocí jejího gravitačního pole získala energii potřebnou pro dosažení Ryugu v roce 2018.

K největšímu přiblížení sondy k Zemi dojde 3. prosince v 10:08 h GMT (11:08 h středoevropského času) ve výšce 3000 km nad Tichým oceánem.

Když bude sonda odlétat od Země, jediná možnost přímé rádiové viditelnosti bude z jižní polokoule. V tu chvíli dostane slovo parabolická anténa ESA o průměru 35 metrů v argentinské Malargüe.

„Náš první komunikační slot se otevírá 5. prosince: jen dva dny po největším přiblížení. Trvá přitom čtyři hodiny,“ vysvětluje Maite Arza z ESA.

„V prosinci pak poskytneme ještě čtyři další sledovací časy. V rámci všech z nich pošleme příkazy na sondu a naopak přijmeme telemetrii o jejím stavu.“

Podobně jako všechny antény v pozemní síti ESTRACK, bude parabola v Malargüe na dálku řízena z operačního střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.

Po dokončení každé komunikační seance budou veškerá data ze sondy Hayabusa-2 předána do řídicího střediska japonské kosmické agentury JAXA.

Během průletu vypomůže také radarová sledovací stanice NASA v australské Canbeře.

 

Historicky první sledování japonské kosmické sondy

Aktuální pomoc při udržování rádiového spojení je základem širšího plánu, podle něhož má parabola v Malargüe poskytnout stovky hodin svého pracovního času během mise Hayabusa-2.

Sofistikovaná technologie a poloha stanice ESA umožní sondě Hayabusa-2, která je normálně sledovaná z Japonska, získat výrazně více vědeckých dat a zároveň nabídnout sledování v době, kdy japonské stanice nemají přímý kontakt s automatem.

Už dříve ESA vypomáhala podobným způsobem u jiných japonských misí věnovaných astronomii nebo dálkovému průzkumu Země – např. Oicets nebo Astro-F. Tentokrát je to ale poprvé, co dochází ke sledování meziplanetární sondy.

Hayabusa-2 byla vypuštěna 3. prosince 2014, přičemž se na misi významným způsobem podílí též Evropa.

Kromě trojice evropských kilogramových modulů určených k výsadku a „skákání“ po asteroidu nese též přistávací aparaturu Mascot, kterou společně připravily německá kosmická agentura DLR a francouzská CNES.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril