Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sonda Rosetta se chystá na finále 30. září

Sonda Rosetta se chystá na finále 30. září

8.7.2016

Sonda Rosetta se chystá na finále 30. září

Meziplanetární sonda Rosetta je připravena zakončit svoji misi řízeným dosednutím na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Stát se tak má 30. září letošního roku.

Mise se blíží ke konci, protože kometa i se sondou se čím dál více vzdalují od Slunce i od Země. Míří až někam k oběžné dráze Jupitera, což má za následek výrazné snížení disponibilní energie generované slunečními bateriemi. Ta je nezbytná pro provoz vlastní sondy i práci jejích přístrojů. V souvislosti s rostoucí vzdáleností se také snižuje přenosová rychlost pro vysílání získaných dat.

Když si k tomu připočteme i fakt, že sonda a její vybavení po dvanácti letech pobytu v nehostinném kosmickém prostředí nezadržitelně stárne – z toho dva roky v bezprostřední blízkosti prašné komety – jednoznačně nám vychází, že se Rosetta blíží ke konci svého života.

Zatímco v roce 2011 bylo možné uvést Rosettu do 31 měsíců trvající hibernace v době letu na nejvzdálenější části její dráhy, tentokrát to není tak jednoduché. Sonda totiž už letí společně s kometou, která se od Slunce vzdaluje mnohem více (přes 850 mil. km), než když letěla sonda samotná. Důsledkem je, že stárnoucí panely slunečních baterií by v nejvzdálenější části dráhy nedodávaly tolik energie, kolik je potřebné k udržení sondy na teplotě, při níž přežije.

Namísto riskování delší a náročnější hibernace, u které je nepravděpodobné přežití, a po konzultaci s vědeckým týmem mise Rosetta, bylo rozhodnuto, že nejlepším řešením je poslat sondu na povrch komety. Bude tak následovat výsadkový modul Philae.

Závěrečné hodiny sestupu dovolí Rosettě uskutečnit jedinečná měření. Mezi nimi bude snímkování v extrémně vysokém rozlišení. To pomůže vylepšit data získaná při předchozích blízkých průletech u komety.

Jakmile sonda dosáhne povrchu komety, komunikace s ní bude přerušena. Celá mise v tom okamžiku skončí.

„Snažíme se z mise vymačkat co nejvíce pozorování, kolik je jen možné. A to dříve, než budeme bez energie,“ vysvětluje projektový vědec mise Rosetta v ESA Matt Taylor. „Třicátého září skončíme operace sondy, ale zároveň to bude začátek plného soustředění se na vědu. A to je přesně to, proč jsme sondu Rosetta vypustili. Před námi jsou tak roky zpracování dat.“

Už v srpnu začnou operátoři mise Rosetta měnit trajektorii letu, aby zahájili přípravu na velké finále. Nová eliptická dráha se bude postupně ve svém nejbližším bodě přibližovat čím dál více ke kometě.

„Plánování této fáze je ve skutečnosti mnohem komplexnější, než bylo přistání modulu Philae na povrchu komety,“ vysvětluje manažer operací meziplanetární sondy Rosetta v ESA Sylvain Lodiot. „Posledních šest týdnů bude obzvláště důležitých při průletech po výstřední dráze nad kometou. To je v mnoha ohledech riskantnější, než plánovaný finální sestup.“

„Čím blíže se dostáváme ke kometě, tím více je sonda ovlivňována nestejnoměrnou gravitací jádra. To bude vyžadovat více řízení, a tím pádem i více manévrů. Naše plánování tak bude muset být uskutečněno v mnohem kratších cyklech, než dosud.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.