Česky English

Úvodní stránka Aktuality Sonda LISA Pathfinder je na cestě za demonstrováním „lovu“ gravitačních vln

Sonda LISA Pathfinder je na cestě za demonstrováním „lovu“ gravitačních vln

7.12.2015

Sonda LISA Pathfinder je na cestě za demonstrováním „lovu“ gravitačních vln

Ve čtvrtek 3. prosince časně ráno se do vesmíru vydala na palubě rakety Vega vypuštěné z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně sonda ESA LISA Pathfinder. Jejím cílem je přímo ve vesmíru demonstrovat technologii potřebnou pro sledování gravitačních vln.

Gravitační vlny změny ve struktuře časoprostoru, které přesně před sto lety předpověděl Albert Einstein ve své obecné teorii relativity. Tu publikoval 2. prosince 1915.

Einsteinova teorie předpovídá, že tyto fluktuace jsou univerzální a generování zrychlením masivních objektů. Jenže zároveň nemohou být přímo detekovány, protože jsou nesmírně malé. Pro představu: gravitační změny emitované párem navzájem se obíhajících černých děr by „natáhly“ milión kilometrů dlouhé pravítko o vzdálenost menší, než je velikost atomu.

Sonda LISA Pathfinder bude testovat špičkovou technologii potřebnou pro pozorování gravitačních vln přímo z vesmíru. Jejím srdcem je pár identických krychlí se stranou o délce 46 mm, které jsou vyrobeny ze slitiny zlata a platiny. Vzdálenost mezi nimi je 38 cm. Krychle jsou přitom v maximální možné míře izolované ode všech vnějších či vnitřních vlivů s výjimkou jediného: gravitace.

V rámci mise se tyto krychle dostanou do nejčistšího kdy vytvořeného volného pádu – a následně bude jejich relativní pozice monitorována s neskutečnou přesností. Tím by měly být položeny základy právě pro pozorování gravitačních vln ve vesmíru.

Podobné budoucí mise budou klíčovým partnerem pozemních stanic, které už dnes pátrají po těchto prchavých kosmických poslech. Pozemní a kosmické experimenty jsou totiž citlivé na různé zdroje gravitačních vln, což otevírá nové možnosti studia jednoho z nejsilnějších fenoménů ve vesmíru.

Ke startu rakety Vega došlo ve 4:04 h GMT (5:04 h středoevropského času). O přibližně sedm minut později a po postupném oddělení prvních tří stupňů byl poprvé zažehnutý horní (čtvrtý) stupeň Vegy, který sondu LISA Pathfinder navedl na nízkou oběžnou dráhu. Po hodině a čtyřiceti minutách byl čtvrtý stupeň zažehnutý podruhé.

Sonda se od něj oddělila v 5:49 h GMT (6:49 h středoevropského času). Následně nad ní převzalo kontrolu řídicí středisko ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.

Během následujících dvou týdnů bude provedeno šest zážehů vlastních motorů sondy, které budou postupně zvyšovat apogeum její dráhy.

Poslední manévr ji pak navede do operačního místa, kterým je okolí stabilního virtuálního bodu L1. Ten se nachází zhruba 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.